25. 02. 2021 19:00 | MICHALOVCE, BRATISLAVA/TV Markíza

Bolesti hlavy či problémy s dýchaním. Viaceré okresy bojujú so zvýšeným smogom

Lekár radí, čo máte robiť, ak žijete v takomto prostredí.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Bolesti hlavy, kašeľ či dráždenie sliznice nosa a hrdla. Problémy, ktoré môžu mať v týchto dňoch ľudia citliví na znečistenie ovzdušia. Meteorológovia vydali pre viaceré časti Slovenska upozornenie pred zvýšeným smogom.

Za vznik smogovej situácie môže najmä na dedinách a v menších mestách dym z komínov domov, v ktorých kúria tuhým palivom.

Znečistenie ovzdušia monitorujú meteorológovia na staniciach po celom Slovensku. Keď sa jeho kvalita výrazne zhorší, vyhlásia smogovú situáciu. Najvyššie hodnoty v týchto dňoch namerali v okolí Banskej Bystrice, Prešova, Trebišova a Pezinka.

„Hodnotíme to na základe 12-hodinového kĺzavého priemeru a keď prekročí 100 mg/m3, vydávame oznámenie o vzniku smogovej situácie,“ vysvetlil vedúci odboru monitorovania kvality ovzdušia SHMÚ Martin Kremler.

TIP: Rezort životného prostredia chystá novinky pre obce, týkajú sa aj kúrenia

Ovplyvňuje to aj počasie. Ak nefúka, prach sa drží vo vzduchu dlhšie. Najvyššie hodnoty smog dosahuje večer, keď si ľudia v domoch prikurujú na noc.

Ak už tuhým palivom kúrite, odborníci radia mať kvalitný kotol a používať dobre vysušené drevo. Emisie sú potom podstatne nižšie, ako keď sa spaľuje nevysušené drevo.

Smog by ľudia nemali brať na ľahkú váhu. Strániť by sa ho mali starší a tí, ktorí majú problémy s dýchaním - astmatici, alergici alebo ľudia s ochorením dýchacej sústavy, ale aj s kardiovaskulárnym ochorením.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 

Všeobecný lekár Tibor Prunyi odporúča, aby sa v čase smogovej výstrahy pohybovali čo najmenej vonku a kratšie vetrali. Nebezpečné je najmä dlhodobé pôsobenie smogu. „Zistilo sa, že v týchto lokalitách je zvýšená úmrtnosť na pľúcne choroby a kardiovaskulárne ochorenia,“ doplnil.

Vo väčších mestách smogovú situáciu zhoršujú výfukové plyny či prach, ktorý autá rozvíria. Niekedy sa k ním pridá aj púštny piesok, ktorý vietor prinesie až zo Sahary. Upozornenie pre zvýšenú smogovú situáciu platí do odvolania.

Tému spracoval Vladimír Bučko.

 

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce