26. 02. 2021 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Na deviatakov sa akosi zabudlo, hoci ich čakajú prijímačky

Kritériom na prijímanie na strednú školu sú aj známky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Na deviatakov sa pri otváraní škôl zabudlo. Do tried ich zatiaľ nepustili, aj keď ich čakajú prijímacie skúšky a testovanie. K ich návratu sa zatiaľ ani neschyľuje.

Našli sme základnú školu, do ktorej sa zatiaľ vrátili len prváci a druháci. Deviataci zostali doma. „Nenastúpili a ani sa k tomu neschyľuje. Takže sa snažíme im pomáhať a učiť ich dištančne. Tak, ako to je od októbra,“ povedala nám riaditeľka školy Hana Závodná.

Učiteľka Miroslava Mičíková z novozámockej základnej školy učí matematiku už 31 rokov. Deviatakov pripravuje dôsledne. „Máme päť hodín matematiky plus šiestu venovanú tejto príprave. Čiže aj navyše a riešime hlavne online testy. Každý týždeň sa skúšajú aj oni sami, ako im ide ten test a preberáme ho spolu,“ povedala nám.

Prijímačky
Prijímačky Foto: TASR
 

V otvorení škôl pre deviatakov však vidí aj úskalia. Musela by zladiť učenie zo školy a z domu. „Nevedela by som aj jednu triedu dištančne, aj z domu prezenčne. Hoci pre nich by to malo obrovský význam, keby sa mohli priamo učiteľa pýtať v triede,“ tvrdí Mičíková.

Okrem prijímačiek, ktoré čakajú deviatakov v máji, sú kritériom aj známky. Niektorí deviataci však neboli na polroka známkovaní. Stredné školy musia rozmýšľať, podľa čoho budú nových študentov prijímať.

„Nevieme urobiť prevod slovného hodnotenia na známku. V tomto prípade bude mať rodič právo požiadať základnú školu, aby mu vyhotovili prevod slovného hodnotenia na známku,“ konštatoval riaditeľ bratislavského gymnázia Pavel.

Stredné školy tiež môžu brať do úvahy známky zo siedmeho a z polroku ôsmeho ročníka.

Téme sa venovali Marek Šilhavík a Monika Grznárová.

 

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce