27. 02. 2021 11:14 , článok bol aktualizovaný 27. 02. 2021 11:20 | BRATISLAVA/TASR

Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred vetrom na horách

SHMÚ zároveň vydal upozornenie na smog.

Vietor na horách - ilustračná snímka.
Vietor na horách - ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

V okrese Ružomberok, Banská Bystrica, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad platí v sobotu výstraha prvého stupňa pred vetrom na horách. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

V týchto okresoch sa na horách nad pásmom lesa miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 až 125 kilometrov za hodinu a/alebo priemernú rýchlosť 70 až 85 kilometrov za hodinu. Meteorológovia tvrdia, že predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.

Vo väčšine slovenských pohorí platí v sobotu aj prvý stupeň lavínového nebezpečenstva. Po týždňovom oteplení prišlo od severozápadu ochladenie, ktoré snehovú pokrývku stabilizovalo.

Ako informoval Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku, povrch je tvrdý až ľadový, no počas dňa má pribúdať oblačnosť so snehovými zrážkami, a tak nebezpečenstvo stúpne na mierne, teda druhý stupeň.
„Najnebezpečnejšie sú južné až juhovýchodné svahy, kde silný vietor navieva nový sneh. Ten je ukladaný vo forme dosiek a vankúšov, ktoré je možné uvoľniť už pri malom dodatočnom zaťažení. Upozorňujeme, že pod vrstvou nového snehu sa nachádza tvrdá snehová alebo ľadová pokrývka," doplnil Bešinský.

V sobotu ráno bolo na horách prevažne zamračené počasie so zlou viditeľnosťou a slabým snežením. Teplota sa pohybovala od mínus 12 stupňov Celzia na vrcholoch hôr po mínus jeden stupeň Celzia v podhorí. Fúkal silný severný až severozápadný vietor od desať do 20 metrov za sekundu. Vietor má počas dňa silnieť, a preto HZS neodporúča pohyb vo vysokohorskom teréne ľudom neznalým lavínovej problematiky.

SHMÚ zároveň vydal pre Banskú Bystricu, Jelšavu, Prešov, Trenčín, Martin, Vrútky, Veľkú Idu a okresy Pezinok a Trebišov upozornenie na smogovú situáciu pre prachové častice PM10. Informuje tiež, že v Bratislave, Košiciach, Nitre, Senici a Ružomberku došlo k prekročeniu informačného prahu pre PM10, nenastali však podmienky na vydanie upozornenia na smogovú situáciu.

Zároveň platí aj hydrologická výstraha druhého stupňa pred povodňou z topenia snehu v okrese Košice-okolie. V okrese Michalovce a Trebišove bez povodia rieky Roňava platí prvý stupeň tejto hydrologickej výstrahy.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce