01. 03. 2021 14:36 | TRNAVA/TASR

Posledný z trojice odsúdených v kauze nebankoviek mieri na slobodu. Matík dostane náramok

Rozhodnutie nie je právoplatné, podal prokurátor sťažnosť.

František Matik (vľavo) a jeho obhajca Milan Kuzma.
František Matik (vľavo) a jeho obhajca Milan Kuzma. Foto: TV Markíza

Bývalého konateľa skrachovaných nebankoviek Horizont Slovakia a BMG Invest Františka Matíka prepustil trnavský okresný súd podmienečne na slobodu z výkonu trestu odňatia slobody. Súd mu určil skúšobnú dobu v trvaní sedem rokov s probačným dohľadom vo výmere troch rokov.

Zároveň mu súd uložil povinnosť zamestnať sa v skúšobnej dobe alebo uchádzať sa preukázateľne o zamestnanie. „Súd nariadil odsúdenému kontrolu technickými pomôckami, a to zariadením na kontrolu prítomnosti. Uznesenie súdu nie je právoplatné, prokurátor podal proti nemu sťažnosť," informovala hovorkyňa trnavského krajského súdu Jana Kondákorová.

Matík je posledným z trojice odsúdených konateľov skrachovaných nebankoviek. Bývalým Špeciálnym súdom bol odsúdený na 11,5-ročné väzenie v januári 2007. Nastúpil na trest až v roku 2016. Dlhé roky bol na úteku. Podarilo sa ho po dlhodobej pátracej činnosti zadržať koncom januára 2015 s falošnými dokladmi v Srbsku. Po roku ho prepravili letecky na Slovensko.

Spoločne s Matíkom ŠS odsúdil ďalších konateľov Mariána Šebeščáka a Vladimíra Fruniho. Šebeščáka odsúdil ŠS a následne aj Najvyšší súd na sedem rokov odňatia slobody, keďže spolupracoval, Fruniho a Matíka na 11,5 roka. Fruniho a Šebeščáka predtým v roku 2002 vydali na Slovensko chorvátske úrady.

Fruni zomrel v marci 2017 vo Veľkej Británii. Strávil za podvod na nebankovky vo väzení viac ako deväť rokov, podmienečne ho prepustili v júli 2011.

Šebeščák zomrel v Prahe v januári 2012. Bol svedkom v kauze podvodu na nebankovky, kde bol hlavným obžalovaným v roku 2020 na deväťročný trest odňatia slobody právoplatne odsúdený Jozef Majský. Trest si odpykáva vo väzení v Prahe.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce