02. 03. 2021 19:07 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vakcína Sputnik môže spôsobiť rozpad koalície

Menšie koaličné strany sú pobúrené a hovoria dokonca o zrade národných záujmov.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: FOTO TASR - Martin Baumann

Vakcína Sputnik môže spôsobiť rozpad vládnej koalície. Mnohí ministri ani netušili, že Igor Matovič nakúpil ruskú očkovaciu látku.

Menšie strany sú pobúrené a hovoria dokonca o zrade národných záujmov. Strana Za ľudí stojí pred dilemou - buď odíde z vlády, alebo bude riskovať postupný rozpad.

Najmenšia koaličná strana preto zvoláva mimoriadne predsedníctvo, kde bude hlavnou témou odchod z koalície.

Stranu opúšťa v priebehu dvoch týždňov už druhý poslanec. Dnes už bývalý predseda výboru pre európske záležitosti Tomáš Valášek tvrdí, že sme zradili našich zahraničných partnerov. Koaličným partnerom sa totiž nepáči, že premiér nakúpil vakcínu poza ich chrbát.

Znepokojená je aj SaS, ktorej patrí rezort diplomacie. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok sa chce stretnúť aj s troma najvyššími ústavnými činiteľmi. Myslí si totiž, že Sputnik je nástrojom hybridnej vojny.

Opozičné strany sú tentoraz, paradoxne, na jednej lodi s Igorom Matovičom. „Je veľmi nebezpečné, ak niekto začína opäť hrať geopolitické hry a začína robiť z Ruskej federácie smrteľného nepriateľa. Našou prioritou je zastaviť počet ľudí, ktorí zomierajú na túto chorobu,“ povedal predseda Smeru-SD Robert Fico.

Európska komisia ubezpečuje, že stratégia spoločného nákupu vakcín naďalej funguje. Členské krajiny Únie vraj majú právo na samostatné uzatváranie zmlúv s inými výrobcami vakcín, ktoré neboli schválené v EÚ. Stále platí pôvodný cieľ, a síce stihnúť zaočkovať 70 percent populácie do konca leta.

Viac v reportáži Martina Prôčku.

 


VIAC Z Domáce