02. 03. 2021 19:33 | BRATISLAVA/TASR

Návrh novely zákona o vysokých školách sa upraví, rezortu vraj nejde o politizáciu

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) oceňuje, že sa zástupcovia reprezentácií zúčastnili konštruktívnej diskusie.

Minister školstva Branislav Gröhling.
Minister školstva Branislav Gröhling. Foto: TASR

Návrh novely zákona o vysokých školách sa upraví. Po utorkovom stretnutí vysokoškolských reprezentácií - Slovenskej rektorskej konferencie, Rady vysokých škôl a Študentskej rady vysokých škôl - s vedením rezortu školstva to potvrdil štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Ľudovít Paulis. Zároveň uviedol, že snahou rezortu školstva nikdy nebolo a ani nebude politizovať vysoké školstvo.

„Dohodli sme sa na tom, že slovenské vysoké školstvo potrebuje zmeny a reformy, ktoré sú v spoločnom záujme všetkých aktérov - ministerstva aj jednotlivých reprezentácii - a tie sa zmenám nebránia," uviedol Paulis s tým, že išlo o konštruktívne stretnutie.

Štátny tajomník uviedol, že na stretnutí si vysvetlili, že snahou rezortu školstva nikdy nebolo a ani nebude politizovať vysoké školstvo. „Pri úpravách je naším záujmom, aby v nich boli dostatočné poistky, aby k nej ani nemohlo dôjsť a aby bolo riziko maximálne minimalizované.

Pri zmenách v návrhu vysokoškolského zákona budeme na toto prihliadať, aby k politizácii nemohlo dôjsť," povedal Paulis. Druhým záväzkom podľa neho je, aby akademická samospráva na univerzitnej a fakultnej úrovni bola dostatočne vtiahnutá do diania a rozhodovania na fakulte alebo na univerzite.

„Konštruktívne pripomienky sa pokúsime zohľadniť v ďalšej verzii návrhu, ktorú budeme konzultovať s kontaktnou skupinou, ktorú nám nominujú reprezentácie vysokých škôl," povedal štátny tajomník rezortu školstva.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) oceňuje, že sa zástupcovia reprezentácií zúčastnili konštruktívnej diskusie, prispeli svojimi návrhmi a chcú sa podieľať na zmenách vo vysokom školstve. Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil potvrdil, že expertov zo svojich radov chcú nominovať v najbližších dňoch. Verí, že sa koncom tohto, respektíve začiatkom budúceho týždňa podarí tejto pracovnej skupine aj stretnúť.

„Teší ma garancia, že zásadné výhrady, ktoré sme mali a sú principiálneho charakteru, vieme zvrátiť," povedal Kropil.

Verí, že keď sa odstránia zásadné výhrady, ktoré majú najmä k zmene samosprávy a autonómie vysokých škôl, otázke vzniku konzorcií, tak výsledok môže byť úspešný. Potvrdil, že Slovensko potrebuje reformný a proeurópsky zákon o vysokom školstve.

Predseda Rady vysokých škôl Martin Putala považuje utorkové stretnutie za dôležité, pretože sa podarilo dohodnúť na konštruktívnom dialógu.

Zdôraznil aj potrebu zlepšenia a zefektívnenia riadenia vysokých škôl. Predseda Študentskej rady vysokých škôl Filip Šuran ocenil snahu o dialóg a snahu skvalitniť a zreformovať vysoké školstvo, aj postupné úpravy návrhu zákona, na ktorých sa bude podieľať expertná skupina.

Viaceré univerzity na Slovensku vstúpili k 1. marcu do protestu proti politizácii riadenia vysokých škôl a politike znižovania financií dlhodobo podfinancovaným verejným vysokým školám.

Akademický senát Trnavskej univerzity (TU) v Trnave vyhlásil štrajkovú pohotovosť. Ide o reakciu na pripravovanú novelu vysokoškolského zákona.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce