03. 03. 2021 08:06 , článok bol aktualizovaný 03. 03. 2021 11:04 | BRATISLAVA/tvnoviny,sk

Rokovania v SaS a Za ľudí pokračujú, rozhoduje sa o osude koalície

Strany zrejme prídu za premiérom s podmienkami.

Na snímke zľava Richard Sulík, Veronika Remišová, Igor Matovič a Boris Kollár
Na snímke zľava Richard Sulík, Veronika Remišová, Igor Matovič a Boris Kollár Foto: TASR/Jakub Kotian

Dve strany vládnej koalície do neskorých nočných hodín rokovali o osude vládnej koalície. Predsedníctva strán SaS a Za ľudí sa mali rozhodovať aj o tom, či zotrvajú vo vláde, na čele ktorej stojí premiér Igor Matovič. Sú pobúrené, nepáči sa im, že predseda vlády nakúpil ruskú očkovaciu látku. Dlhodobo tiež kritizujú manažovanie rezortu zdravotníctva a pandemickej situácie na Slovensku.

Rokovania v stranách o situácii v koalícii pokračujú aj v stredu, sledujeme to online.

Ministerky zo strany Za ľudí Veronika Remišová a Mária Kolíková na rokovaní vlády nie sú. Zo strany Za ľudí v reakcii na aktuálnu situáciu nedávno odišli dvaja poslanci Národnej rady (NR) SR, odchod zvažuje aj poslankyňa Andrea Letanovská.

„Republiková rada a poslanecký klub SaS budú pokračovať vo svojich rokovaniach, pričom o ich priebehu bude dnes po vláde informovať predseda SaS Richard Sulík," uviedol v stanovisku strany jej hovorca Ondrej Šprlák. Uviedla to aj predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. „Rokovania v strane pokračujú. V piatok máme riadne zasadnutie klubu," dodala.

„Predsedníctvo strany Za ľudí rokovalo o ďalšom fungovaní vo vládnej koalícii. Situácia je vážna a všetko je zatiaľ otvorené. Rokovania budú ďalej pokračovať v strane aj s našimi partnermi," ozrejmil poslanec Tomáš Lehotský (Za ľudí).

Letanovská skonštatovala, že ak nebude stotožnená s ďalším postupom strany, zváži odchod.

„Moje rozhodnutie záleží na tom, ako sa rozhodneme ako strana reagovať na to, čo sa deje. Rokujeme o spoločnom postupe. Ak nebudem s ním stotožnená, zvažujem tiež odchod," uviedla. Verí však, že v strane urobia správne politické rozhodnutie. Potvrdila, že rokujú aj so stranou SaS.

Vakcína Sputnik môže spôsobiť rozpad koalície

Nočné rozhovory

Zástupcovia strán rokovali najskôr oddelene vo svojich centrálach. Okolo polnoci prišla SaS do centrály strany Za ľudí. Spoločne rokovali ďalšiu hodinu.

Podľa našich informácií to však vyzerá tak, že sa dohodli, že z vlády neodchádzajú. Za premiérom však zrejme prídu s podmienkami, ktorých detaily ešte nepoznáme. V hre by však mohol byť aj odchod ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Výsledok spoločných rokovaní by mali strany oznámiť po dnešnom rokovaní vlády.

 

OĽANO nemá informácie o tom, ako sa skončili debaty

OĽANO nemá informácie o tom, ako sa skončili debaty SaS a Za ľudí. Pred rokovaním vlády to uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO). Naznačil, že šéf liberálov a minister hospodárstva Richard Sulík by mal kabinet o výstupoch informovať na rokovaní ministrov.

Naď nechce špekulovať, s čím Sulík príde, ani o tom, ako sa skončila podobná debata vo vnútri ďalšej koaličnej strany Za ľudí. Je však presvedčený, že by sa mala koalícia orientovať na prácu, a nevybíjať sa v hádkach. „Menej politiky, menej prázdnych gest, viac práce," vyzval Naď.

Poukázal na to, že niektoré konflikty sa vyostrujú úplne zbytočne, napríklad konštrukciami v médiách. Ako príklad uviedol informácie o tom, že minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominat SaS) na utorkovej tlačovej konferencii k dodávke vakcín Sputnik V povedal, že sa dozvedel o transporte len v nedeľu večer.

„Ľudsky sa pomýlil, vedel o tom v sobotu večer, aj mi hneď potom volal, že to dá na pravú mieru, povedal som, nechaj to tak. Len potom vznikol článok, ako som ja podrazil Ivana Korčoka," oznámil Naď.

Pnutie v koalícii vyvolala dodávka vakcín Sputnik V, ktorú mal vyrokovať predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) s ruskou stranou, a spôsob jej prijatia premiérom. Za ľudí a SaS sú proti používaniu vakcíny, ktorá nemá registráciu v Európskej únii. Predseda výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti Tomáš Valášek na protest proti postupu premiéra odišiel z koalície i strany Za ľudí.

Richard Sulík v Na telo plus: Zvolal som vedenie SaS, na stole je všetko, aj odchod z vlády

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce