03. 03. 2021 10:43 , článok bol aktualizovaný 03. 03. 2021 20:59 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Koaličné strany budú pokračovať v rokovaní o rekonštrukcii vlády. Matovič žiada partnerov o spoluprácu

Koalícia po roku fungovania čelí veľkej kríze.

Boris Kollár (Sme rodina), Veronika Remišová (Za ľudí), Igor Matovič (OĽaNO) a Richard Sulík (SaS).
Boris Kollár (Sme rodina), Veronika Remišová (Za ľudí), Igor Matovič (OĽaNO) a Richard Sulík (SaS). Foto: TASR

Po necelom roku prepukla vážna koaličná kríza, ktorej predchádzali mnohé konflikty a poslednou kvapkou pre stranu Za ľudí bol spôsob, akým predseda vlády Igor Matovič doviezol ruskú vakcínu Sputnik V na Slovensko.

Už od utorka večera prebiehali v centrálach Za ľudí a SaS rokovania, ako budú v tejto situácii ďalej postupovať. Straníci sa rozhodujú aj o možnosti, či zotrvajú vo vláde, na čele ktorej stojí premiér Igor Matovič.

Po sérii rokovaní sa čoraz viac začína hovoriť o rekonštrukcii vlády. Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár vyhlásil, že je tejto debate otvorený, ale finálne stanovisko ohlási až po diskusii v strane.

Sulík aj Remišová žiadajú výmenu premiéra, zmeny na ďalších postoch nechceli konkretizovať. Podľa Sulíka Matovič nie je spôsobilý viesť vládu, opatrenia sú prijímané chaoticky a pomoc pre podnikateľov je slabá.

Premiér Matovič poslal koaličným partnerom odkaz, v ktorom ich prosí o pokračovanie v spolupráci.

 

ONLINE

20.55 - ONLINE sme ukončili.

20.48 - Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková hovorí, že v súčasnej situácii nemôže robiť veľkú súdnu reformu a povedala, že je pripravená odstúpiť, ak bude stáť v ceste ďalšej dohody. Remišová hovorí, že ju zatiaľ nikto nevyzýval na odchod z funkcie ministerky investícií a regionálneho rozvoja.

20.44 - „Ide nám o to, aby táto vláda vydržala a aby to bola vláda zmeny,“ vyhlásila Remišová. Dodala, že má už plné zuby konfiktov vo vláde a ospravedlnila sa za chyby. Aj o tom mali byť podľa nej dnešné rokovania.

Podľa Remišovej nie je vhodné, aby vyzývala členov vlády na odchod cez médiá.

20.43 - Remišová povedala, že rokovania budú pokračovať. Na stole sú braj všetky môžné alternatívy zmeny vo vláde. Aký postoj má Igor Matovič, nechcela povedať.

20.41 - Po koaličnej rade predstúpili pred novinárov aj Veronika Remišová, Mária Kolíková a Juraj Šeliga.

20.32 - Kollár vyhlásil, že všetci jeho ministri si robia svoju prácu dobre. „Zatiaľ nikto nenapádal mojich ministrov,“ povedal Kollár. Nechcel povedať, či minister Marek Krajčí má jeho podporu.

20.27 - Boris Kollár predstúpil pred novinárov po skončení koaličnej rady. Povedal, že si vypočul stanoviská všetkých koaličných strán. Kollár zvolá svojich poslancov a členov strany budúcu stredu a spolu rozhodnú, aký majú postoj k rekonštrukcii vlády. Kollár je prístupný rokovaniu o rekonštrukcii vlády a odmieta predčasné voľby.

„Som veľmi rád, že dialóg začal. Mali by sme to skôr utužovať a potiahnuť to spolu, ale je dôležité pozerať sa na ľudí. Toto nemá víťaza. Jediný, kto prehrá, budú ľudia,“ dodal Kollár.

Zároveň dodal, že každý môže mať výhrady k hociktorému ministrovi vlády a o výhradách budú následne diskutovať.

20.21 - Strana Sme rodina podľa Sulíka dnes neposkytne finálne stanovisko. Kollárovci sa majú stretnúť a diskutovať o súčasnej situácii až budúcu stredu.

20.16 - „Myslíme si, že by sme mali poctivo diskutovať o rekonštrukcii vlády, nie iba o výmene ministra zdravotníctva,“ povedal Sulík s tým, že nechcú brať strane OĽaNO žiaden rezort a chcú Obyčajným ponechať právo menovať nového premiéra.

Hovorí, že chce, aby sa na vláde rozprávali o každom ministrovi. „Žiadne meno nesmie byť tabu,“ dodal.

20.12 - Richard Sulík v TA3 povedal, že žiadajú rekonštrukciu vlády a na stole je aj meno Igora Matoviča. Dodal, že dôvodom rozporu nie je vakcína Sputnik, ale že „Igor Matovič sa javí, že nie je spôsobilý viesť tento job. Napríklad, nerozhádať sa so všetkými a to sa Igorovi podarilo. Ja útoky hrdinsky znášam, ale spájať ma s vraždou Jána Kuciaka je hodne za čiarou,“ vyhlásil Sulík.

18.09 - Igor Matovič zverejnil na Facebooku video, kde sa prihovára Veronike Remišovej a Richardovi Sulíkovi: „Rišo, Veronika, plne si uvedomujem, že sme nakúpili Sputnik proti vašej vôli a hlboko nesúhlasíte, že som bol na košickom letisku,“ povedal Matovič s tým, že ako premiér má psiu povinnosť urobiť všetko pre záchranu životov a zdravia ľudí na Slovensku a dúfa, že koaliční partneri mu v tom pomôžu. Podľa Matoviča sa podaril malý zázrak, keď získal 200-tisíc dávok vakcín. Rremišovú a Sulíka žiada, aby odložili politikárčenie bokom a aby nevyužívali Sputnik ako zámienku na rozpad vlády, po ktorej ľudia túžili.

 

17.36 - Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že ju pozitívne prekvapila miera zhody medzi SaS a Za ľudí. „Veľmi si želám, aby takáto miera zhody o potrebných zmenách bola aj medzi všetkými štyrmi koaličnými partnermi,“ vyhlásila prezidentka s tým, že aj ona už dlhodobo žiada zmenu štýlu vládnutia. Niečo podobné teraz žiadajú koaličné strany SaS a Za ľudí.

 

16.55 - Na úrade vlády sa skončilo rokovanie Igora Matoviča a Borisa Kollára. Predseda Sme rodina vyhlásil, že pre vakcínu Sputnik V by vláda nemala padnúť. Zároveň potvrdil, že o prípadnej rekonštrukcii vlády sú ochotní rokovať, ale sami ju iniciovať nebudú.

16.52 - Zástupcovia strán Za ľudí a SaS sa s prezidentkou Zuzanou Čaputovou rozprávali aj o možnosti rekonštrukcie vlády. Potvrdil to Richard Sulík aj Veronika Remišová na krátkom brífingu. Obaja odmietli predčasné voľby. O 17.00 h by sa mala začať koaličná rada.

 

16.35 - Boris Kollár je na momentálne úrade vlády, podľa našich informácií rokuje s Igorom Matovičom. Richard Sulík a Veronika Remišová sú stále v Prezidentskom paláci. O 17.00 h by sa malo uskutočniť rokovanie koaličných lídrov, ktoré zvolal predseda Sme rodina.

Auto Borisa Kollára parkuje pred úradom vlády
Auto Borisa Kollára parkuje pred úradom vlády Foto: TV Markíza
 

15.55 - Poslanec Za ľudí Ján Benčík vystúpi z klubu a prestane podporovať vládu, ak nedôjde k výmene premiéra a ministra zdravotníctva, povedal Denníku N. Benčík by bol už tretím poslancom, ktorý by vystúpil v krátkom čase z klubu.

15.50 - Predstavitelia hnutia OĽANO sa zúčastnia na stretnutí, ktoré zvolal predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár.

15.27 - Strana Sloboda a Solidarita odmieta prekrútenie diskusie o rekonštrukcii vlády na to, že nám nejde o zdravie a životy ľudí. Kritika SaS nestojí na vakcíne Sputnik V a ani pochybnom nákupe či tlačovej besede predsedu vlády a ministra zdravotníctva, ale na neudržateľnom štýle vládnutia Igora Matoviča.

„Je absurdné, aby sme boli namiesto konštruktívnej diskusie o rekonštrukcii vlády svedkami neustálych útokov a prekrúcania. Igor Matovič svojou rétorikou poštval proti sebe všetkých- koaličných partnerov, prezidentku, starostov a primátorov, odborníkov či veľkú časť verejnosti. Takto to predsa nemôže pokračovať. Sme najhorší na svete v úmrtiach na covid na počet obyvateľov. Igor Matovič však aj teraz citovo vydiera občanov, keď tvrdí, že len jemu ide o životy a všetci sú proti nemu. Nie je to pravda a vie to každý, kto dokáže prijať kritiku či názor druhého," uviedol predseda SaS Richard Sulík.

15.20 - Igor Matovič dal v krátkom čase už tretí status na Facebooku. Tentoraz v ňom nenaráža na koaličnú krízu, ale informuje o tom, že sa vláde podarilo vybaviť navyše 100-tisíc vakcín od BioNTech/Pfizer.

„Slovensko sa v ťažkých časoch môže spoľahnúť aj na európskych partnerov. Som veľmi rád, že sa nám dnes podarilo finálne dosiahnuť dohodu na tzv. dávkach vakcín. V marci bude mať Slovensko k dispozícii navyše o 100 000 registrovaných vakcín BioNTech/Pfizer. Dobrá správa je, že práve tieto vakcíny sú vhodné pre tie najzraniteľnejšie skupiny, starších občanov," napísal Matovič na sociálnej sieti. Celý status si môžete prečítať TU.

15.10 - Remišová a Sulík sú u prezidentky

Predsedníčka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová prišla v stredu popoludní do Prezidentského paláca na stretnutie s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Diskutovať majú o aktuálnej politickej situácii. Pripojil sa k nej aj líder vládnej SaS Richard Sulík, ktorý už v stredu absolvoval jedno rokovanie s hlavou štátu za prítomnosti svojich straníckych kolegov ministrov Branislava Gröhlinga a Ivana Korčoka. Premiér Igor Matovič (OĽANO) zatiaľ v Prezidentskom paláci nebol.

Predstavitelia strán SaS a Za ľudí prichádzajú na stretnutie s prezidentkou.
Predstavitelia strán SaS a Za ľudí prichádzajú na stretnutie s prezidentkou. Foto: TASR
 

14.52 - Igor Matovič opäť reaguje na Facebooku.

Predseda vlády zopakoval, že s Marekom Krajčím sa nákupom Sputniku V snažia len zachrániť ľudské životy. Matovič odmieta názor, že ruské vakcíny sú zbraň na hybridnú vojnu.

„11 mesiacov obhajujem nepopulárne a ťažké rozhodnutia, ktorých cieľom je chrániť životy a zdravie ľudí. 11 mesiacov mi v tom opakovane pre percentá obľuby podrážajú nohy ľudia, od ktorých by som skôr očakával podporu. Rovnako ťažké bolo rozhodnutie Sputnik kúpiť, ale nikdy som v ňom nezaváhal a ani neobanoval, že som to spravil ... lebo mi ide o jediné ... o zdravie a životy ľudí, ktorí sa na našu pomoc spoliehajú. #OdvážneÚprimnePreĽudí. Ps: Rovnako sa už tretí týždeň snažíme dohodnúť dodatočné dávky z vakcín kontrahovaných cez EK ... a verím, že budeme úspešní, hoci to budú neporovnateľne menšie množstvá," napísal Matovič.

14.30 - Podľa politológa Juraja Marušiaka je vláda v štádiu klinickej smrti a či sa z toho dostane, napovie až ďalší vývoj. Rozhodujúci bude postoj premiéra Igora Matoviča.

„Naďalej dokazuje, že je schopný nepredvídateľných rozhodnutí i neočakávaných spojenectiev. Aj túto situáciu sa bude snažiť využiť maximálne vo svoj prospech," povedal Marušiak pre TASR.

„V ostatných statusoch eskaluje konfrontáciu, nedá sa vylúčiť, že je ochotný riskovať aj predčasné voľby v záujme záchrany osobných preferencií," uviedol politológ. Nie je podľa neho vylúčená ani verzia menšinovej vlády. „A ak fantázii naozaj dáme priestor, tak je tu aj scenár vlády s tichou podporou Smeru. Javí sa to síce ako naozaj divoký nápad, ale v záujme záchrany svojej pozície by možno bol Matovič k niečomu takému schopný pristúpiť," naznačil politológ.

14.08 - Zástupcovia SaS sa zúčastnia na stretnutí, na ktoré predstaviteľov koalície pozval predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár, ak sa stretnutie uskutoční. Potvrdil to hovorca SaS Ondrej Šprlák. Za ľudí sa k ponuke Kollára vyjadrí po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktoré je naplánované na 15.00 h. Uviedol to člen predsedníctva Roman Krpelan.

14.01 - Rekonštrukcia vlády nie je pojem ústavnoprávny, skôr je to politologická pomôcka. Uskutočniť sa môže buď výmenou niektorých ministrov, alebo sa zmení aj osoba premiéra a vtedy vzniká formálne nová vláda. Uviedol to ústavný právnik z Právnickej fakulty Univerzity Komenského (UK) Marián Giba.

„Pri rekonštrukcii sa môže vymeniť časť členov vlády, napríklad na návrh premiéra, ktorý navrhne prezidentke jedného alebo viacerých ministrov odvolať a namiesto nich vymenovať iných. To je taká menej významná rekonštrukcia," priblížil Giba.

Druhou možnosťou je, keď sa mení aj osoba premiéra. S premiérom vždy končí celá vláda. „Keby došlo k demisii premiéra a tým pádom aj celej vlády a následne by bola vymenovaná vláda v tom istom zložení len s iným premiérom, formálne pôjde o novú vládu. Aj to sa dá vztiahnuť pod pojem rekonštrukcia," vysvetlil odborník.

Predpokladom toho, aby k tomu mohlo dôjsť je, že premiér sám podá demisiu, prípadne sa vláda ako celok uznesie, že podá demisiu. „Druhá možnosť je, že Národná rada vysloví nedôveru vláde alebo predsedovi vlády," dodal Giba.

13.54 - Prezidentka Čaputová prijme o 15.00 h predstaviteľov Za ľudí, ministri za SaS prišli do paláca prekvapivo už okolo pol jednej. O stretnutie s prezidentkou zatiaľ nepožiadal premiér Igor Matovič, povedal hovorca Martin Strižinec.

 

13.48 - „Vládna koalícia nemá čas zachraňovať životy pred pandémiou, ale má dostatok času na vnútorné spory. Nemá energiu vysvetľovať ľuďom nové hygienické pravidlá, no má dosť energie otravovať národ vzájomnými urážkami. Nemá odvahu priznať zodpovednosť za plné cintoríny, ale má dosť odvahy na vyhrážanie sa pádom vlády. Riešenie vládnej krízy je jednoduché a HLAS ho predstavil už dávnejšie. Celá vláda musí podať demisiu a do predčasných volieb by mala Slovensko viesť vláda odborníkov. A k predčasným voľbám má kľúč každý jeden z nás - stačí podpísať petíciu za referendum a potom sa na ňom aj zúčastniť," uviedla vo svojom stanovisku strana Hlas.

13.35 - „Prestaňte sa chovať ako malé deti na pieskovisku a vráťme sa k tomu, k čomu táto koalícia vznikla a to, aby sme naplnili zmenu... Toto nemá víťazov, toto má len porazených a to budú len obyčajní ľudia," vyhlásil predseda Sme rodina Boris Kollár s tým, že predstaviteľov OĽaNO, SaS a Za ľudí pozval v stredu o 17.00 h do Národnej rady SR, aby si sadli za jeden stôl a diskutovali.všetkých zvoláva k stolu na rokovania.

 

12.30 - Matovič píše na Facebooku
„Stovka ľudí denne zomiera a miesto toho, aby sme sa všetci sústredili na zháňanie vakcín, kde kto vie - niektorí ľudia považujú za najväčší problém Slovenska to, že sme si z Marekom dovolili vybaviť pre ľudí na Slovensku 2 000 000 milióny účinných vakcín ... lebo majú vraj zásadnú chybu - sú z Ruska. A majú ešte jednu chybu - dovolil som si pri nich urobiť na košickom letisku tlačovku." Celý status nájdete TU.

11.29 - Predseda NR SR a predseda Sme rodina ohlásil na 13.30 mimoriadne vystúpenie k aktuálnej situácii v koalícii.

11.10 - Je čas rozprávať sa o rekonštrukcii vlády. Vyhlásil to vicepremiér a šéf SaS Richard Sulík po stredajšom rokovaní vlády. Dodal, že diskutovať budú ďalej aj s partnermi. Predčasné voľby nechce. Chystá sa tiež k prezidentke SR Zuzane Čaputovej spolu s predsedníčkou strany Za ľudí Veronikou Remišovou.

„Musíme sa seriózne baviť o rekonštrukcii vlády, lebo takto ďalej sa už nedá fungovať," podotkol Sulík. Detaily rekonštrukcie vlády zatiaľ hovoriť nechcel. Poukázal na potrebu citlivého prístupu a diskusie aj s partnermi.

 

11.08 - Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a predseda SaS Richard Sulík sa v stredu o 15.00 h stretnú v Prezidentskom paláci s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Témou stretnutia bude aktuálna politická situácia.

10.35 - Rokovania v stranách Za ľudí a SaS o situácii v koalícii, jej ďalšom fungovaní a postupe jednotlivých strán pokračujú. Viaceré zdroje pre TASR potvrdili, že strany diskutovali aj medzi sebou. O priebehu rokovaní v SaS by mal informovať predseda Richard Sulík po stredajšom rokovaní vlády. Ministerky zo strany Za ľudí Veronika Remišová a Mária Kolíková na rokovaní vlády nie sú. Zo strany Za ľudí v reakcii na aktuálnu situáciu nedávno odišli dvaja poslanci Národnej rady (NR) SR, odchod zvažuje aj poslankyňa Andrea Letanovská.

8.15 - OĽANO nemá informácie o tom, ako sa skončili debaty na utorkovej (2. 3.) Republikovej rade SaS, ktorá sa mala zaoberať ďalším postupom v koalícii i prípadným odchodom z vlády. Pred rokovaním vlády to uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO). Naznačil, že šéf liberálov a minister hospodárstva Richard Sulík by mal kabinet o výstupoch informovať na rokovaní ministrov.

Naď nechce špekulovať, s čím Sulík príde, ani o tom, ako sa skončila podobná debata vo vnútri ďalšej koaličnej strany Za ľudí. Je však presvedčený, že by sa mala koalícia orientovať na prácu, a nevybíjať sa v hádkach. "Menej politiky, menej prázdnych gest, viac práce," vyzval Naď.

8.00 - Zasadá vláda.

7.00 - Strany Za ľudí a SaS od utorkového večera rokovali, ako budú v tejto situácii ďalej postupovať. Straníci sa mali rozhodovať aj o možnosti, či zotrvajú vo vláde.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce