03. 03. 2021 11:20 , článok bol aktualizovaný 03. 03. 2021 12:52 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Lustrácie 28 novinárov prebrala NAKA v rámci akcie Očistec, v ktorej je obvinený aj Tibor Gašpar

NAKA obvila v inej kauze Kočnera aj Tótha.

V prípade hromadnej lustrácie novinárov sa v hľadáčiku záujmových osôb ocitol aj redaktor Marian Lechan.
V prípade hromadnej lustrácie novinárov sa v hľadáčiku záujmových osôb ocitol aj redaktor Marian Lechan. Foto: TV Markíza

Kauzu lustrovania novinárov prebrala Národná kriminálna agentúra. Doteraz prípad riešil Úrad inšpekčnej služby. Celý spis tak presunuli na NAKA.

Vrámci lustrovania novinárov boli zbierané informácie o 28 novinároch. Išlo o vzťahové diagramy, v ktorých figurovali rodinní príslušníci novinárov. Súčasťou zbieraných informácií boli aj osobné údaje ako miesto bydliska, či rodné čísla, ale aj fotky ich detí či partnerov.

Dokopy je tak podľa informácií TV Markíza 161 poškodených. NAKA túto vec vyšetruje v rámci kauzy Očistec, po ktorej obvinili Norberta Bödöra, ktorý mal byť na čele zločineckej skupiny, zadržali aj Tibora Gašpara, Roberta Krajmera, Petra Hraška a ďalších policajných funkcionárov.

Jediný obvinený v prípade lustrácií je Pavol Vorobjov. Ten sa k lustrácií novinárov priznal, no podľa našich informácií tvrdil, že to robil na pokyn nadriadených a nevedel, že je to protiprávne. Vorobjov bol niekoľko mesiacov aj vo väzbe. V decembri minulého roka ho prepustili.

Vorobjova obvinili zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi v súvislosti s lustrovaním ďalších osôb, ktoré nie sú súčasťou novinárskej obce.

NAKA obvinila Kočnera za sledovanie novinárov

V inom prípade už NAKA obvinila Mariana Kočnera a Petra Tótha za sledovanie novinárov. K vzneseniu obvinenia došlo po roku a pol odkedy beží vyšetrovanie.

Okrem Kočnera a Tótha vyšetrovatelia obvinili aj Miroslava Kriaka, Štefana Mlynarčíka a Juraja Škripa. Skupinu si najal Kočner na diskreditáciu novinárov, ktorí o ňom písali.

Sledovanie novinárov a lustrácie novinárov sú ale dva rôzne prípady. Sledovanie novinárov sa malo diať v bratislavskom bare, ale aj na ulici, kde mali byť novinári fotografovaní a odpočúvaní.

Podľa obvinenia mal Kočner požiadať Tótha, aby zabezpečil sledovanie a monitorovanie vopred určeného okruhu osôb a to najmä novinárov. Účelom malo byť získanie neverejných informácii týkajúcich sa ich súkromia.

Tóth mal osloviť Kriaka, ktorý mal vytvoriť sledovací tím. S Mlynarčíkom a Škripom mali zabezpečiť potrebnú techniku za finančné prostriedky poskytnuté Kočnerom.

Objekty sledovania mal určiť Kočner a to konkrétne baru a kaviarne v Bratislave, kde sa schádzali novinári a politici. Členovia sledovacieho tímu mali vyhotovovať ich fotografie a videozáznamy zo stretnutí a rozhovorov. Podľa doposiaľ získaných informácií nemalo byť prekážkou ani to, keď sa v bare schádzala „uzavretá spoločnosť“. Monitorovať mali aj okolie baru a kaviarne, či ďalšie miesta v Bratislave a okolí.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce