03. 03. 2021 15:12 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Pre smrť obvineného v kauze Dobytkár robí prokuratúra previerku

Krivočenko zomrel na koronavírus v trenčianskej nemocnici pre obvinených a odsúdených.

Vchod do trenčianskej Nemocnici pre obvinených a odsúdených.
Vchod do trenčianskej Nemocnici pre obvinených a odsúdených. Foto: TASR

Bratislavská krajská prokuratúra začala pre úmrtie Ľubomíra Krivočenka, ktorý je obvinený v kauze Dobytkár, vykonávať mimoriadnu previerku v Ústave na výkon väzby Bratislava. Média o tom informoval krajský prokurátor Matej Izakovič.

Krivočenka vyšetrili na koronavírus v jednej z nemocníc v Bratislave, keď sa mu stav zhoršil, previezli ho do trenčianskej nemocnice pre odsúdených. Tam po šiestich dňoch hospitalizácie zomrel. Je to prvý prípad úmrtia v ústavoch na výkon väzby na Slovensku.

„Od momentu, keď ústav zistil, že takáto osoba je pozitívna, jej bola poskytovaná ambulantná starostlivosť v rámci ústavu, keď sa stav zhoršil, vyšetrenia boli realizované v civilnej nemocnici v Bratislave, a potom bola osoba hospitalizovaná v Trenčíne,“ povedala v utorok (2. 2) novinárom Mária Kolíková s tým, že napriek snahe sa nepodarilo pre obvinenú osobu zabezpečiť lôžko s pľúcnou ventiláciou.

Krivočenkova rodina upozorňovala na to, že väzba v jeho prípade je neadekvátne predlžovaná. Ako advokát mal pozastavenú činnosť a nemohol by tak pokračovať v žiadnej trestnej činnosti.

Slovenská advokátska komora v utorok (2. 3.) požiadala Kolíkovú (Za ľudí) aj kompetentné orgány o dôsledné prešetrenie úmrtia. Špeciálneho prokurátora tiež žiada o preverenie medializovaných informácií o postupe jeho podriadeného prokurátora, ktorým advokátovi nemalo byť umožnené ani na násobnú žiadosť podpísať splnomocnenie na oboznámenie sa so zdravotným stavom.


VIAC Z Domáce