03. 03. 2021 22:30 , článok bol aktualizovaný 04. 03. 2021 12:49 | BRATISLAVA/TASR

Matovičov žart o Ukrajine musel žehliť minister Korčok. Ospravedlnil sa už aj premiér

Premiérov „žart" Ukrajincov urazil.

Igor Matovič.
Igor Matovič. Foto: TV Markíza

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa v stredu svojmu ukrajinskému rezortnému partnerovi Dmytrovi Kulebovi ospravedlnil za výroky slovenského premiéra Igora Matoviča v súvislosti s Ukrajinou. Informoval o tom Korčok na sociálnej sieti.

Matovič v stredu počas rozhovoru v relácii Rádia Expres uviedol, že za ruskú vakcínu Sputnik V sľúbil Moskve Zakarpatskú Ukrajinu.

Korčok podľa svojich vyjadrení v stredu komunikoval s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Kulebom, ktorému sa za "nevhodné výroky" premiéra Matoviča ospravedlnil.

"Mrzí ma to o to viac, že sme len pred pár dňami mali v Kyjeve mimoriadne dobrý rozhovor ako ďalej rozvíjať naše vzťahy," napísal Korčok.

Igor Matovič v utorňajšej relácii Rádia Expres na otázku, čo za nákup vakcíny Sputnik V Ruskej federácii sľúbil, so žartom odvetil: "Zakarpatskú Ukrajinu." K tomu následne dodal: "Nič som nesľuboval... len som sa snažil zabezpečiť vakcínu."

Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny si v stredu v súvislosti s Matovičovým vyjadrením predvolalo chargé d'affaires Slovenskej republiky na Ukrajine Matúša Korbu, aby mu prednieslo protest. Ukrajinské ministerstvo takisto žiada od slovenského premiéra oficiálne ospravedlnenie.

Ospravedlnenie prišlo vo štvrtok (4.3.) aj z Matovičovej strany. „Slovenská pozícia k teritoriálnej integrite Ukrajiny bola vždy veľmi jasná. Rešpekt medzinárodného práva je nevyhnutnosť. Ospravedlňujem sa všetkým Ukrajincom za moju nevhodnú reakciu, ktorá mohla podkopať ich spravodlivé úsilie,“ napísal premiér na Twitteri.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce