04. 03. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Majú právo pýtať si policajti pred nákupnými centrami výsledok covid testu? Zistili sme viac

Nie vždy musíte mať pri sebe certifikát.

Policajná kontrola
Policajná kontrola Foto: TV Markíza

Majú alebo nemajú právo si policajti pred nákupnými centrami pýtať certifikáty? Kým infografika na stránke ministerstva zdravotníctva uvádza, že je to v poriadku, vo vyhláške sa píše niečo iné. Zisťovali sme, ako to teda je a kedy certifikát pri sebe mať netreba.

Počas prvého dňa sprísnených kontrol policajti v Rožňave zastavovali ľudí idúcich na nákup. Pred dverami obchodu si pýtali občiansky preukaz, ale aj negatívny výsledok testu na COVID-19.

Podľa infografiky, ktorú na svojej facebookovej stránke zverejnil rezort zdravotníctva, na nevyhnutnú cestu za účelom zaobstarania si základných životných potrieb potrebujeme negatívny výsledok testu. V uznesení vlády z 28. februára je ale uvedené, že test v takomto prípade nepotrebujeme.

Ako to teda je a či bol postup polície správny, sme sa pýtali na ministerstve zdravotníctva. Spomenuli sme aj nimi zverejnenú infografiku.

V odpovedi nám píšu, aby sme v uvedenej téme kontaktovali rezort vnútra, prípadne políciu. Napriek tomu, že všetci policajti spadajú pod prezídium policajného zboru, nás odporučili na hovorcu krajskej polície v Košiciach.

„Dôvodom, prečo príslušníci PZ pýtajú pred obchodnými centrami aj potvrdenia o negatívnom teste, je rôznorodosť prevádzok v nákupnom centre," uviedla Lenka Ivanová, hovorkyňa KR PZ Košice.

Podľa regionálneho hygienika sa dá v podobnom prípade vstúpiť do obchodu aj bez certifikátu. Čiže jednoducho povedané, ak idem na nákup potravín, treba si pamätať bod číslo tri - teda naplnenie základných životných potrieb.

„V prípade, ak si pani išla kupovať cigarety, nie je to naplnením základných životných potrieb," povedal Jozef Varga, regionálny hygienik RÚVZ Rožňava.

V takých prípadoch sa potom policajti riadia podľa bodu štyri a majú právo si pýtať aj certifikát.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce