09. 03. 2021 19:00 | TRNAVA/TV Markíza

Bývalého bossa podsvetia prepustili na slobodu. Borženský je vážne chorý a vraj umiera

Prokuratúra však so súdom nesúhlasí, a tak Dušan Borženský zatiaľ väzenskú nemocnicu neopustí.

Bývalého bossa podsvetia prepustili na slobodu.
Bývalého bossa podsvetia prepustili na slobodu. Foto: TV Markíza,

Bývalého košického bossa, ktorému kedysi hovorili Borža, predviedli v utorok pred súd. Odpykáva si 23-ročný trest za spoluúčasť na troch vraždách. Prvé dve vraždy sú z konca 90. rokov, kedy zastrelili Jána Kromku a Karola Kolárika. Borženský sa pred tromi rokmi priznal aj k objednávke vraždy Fadila Pasjaču, ktorého zabili v roku 2000.

Za mrežami si odsedel 20 rokov. O podmienečné prepustenie požiadal už pred tromi rokmi, okresný súd v Košiciach mu opakovane vyhovel, no prokuratúra a krajský súd vec vždy zastavili. Situácia sa medzitým zmenila a Borženský vážne ochorel. Požiadali preto o prerušenie trestu na jeden rok, aby sa liečil doma.

Senát vyhodnotil návrh ako odôvodnený. Krajská prokuratúra však považuje rozhodnutie súdu za predčasné, a tak podala sťažnosť. Celá vec sa na súde zopakovala dvakrát. „Klient zomiera, neľudské, nehumánne a porušuje to jeho základné práva,“ opísal situáciu Tibor Bacsó, advokát Dušana Borženského.

Po neúspechu na košických súdoch sa Borženský obrátil na trnavský súd. V neďalekej väzenskej nemocnici sa lieči z vážnej choroby. Aj v utorok (9. marca) mu okresný súd vyhovel a za prísnych opatrení ho pustil na slobodu. Prokuátor sa však opäť odvolal.

Ako na situáciu reaguje odsúdený a jeho rodina, sa dozviete z reportáže Romana Ruttkaya a Jozefa Demetera.

 


VIAC Z Domáce