11. 03. 2021 06:26 , článok bol aktualizovaný 11. 03. 2021 16:47 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR, zg

NAKA zadržala šéfa SIS, prezidentka ho dočasne pozbavila výkonu štátnej služby

Pčolinský mal údajne zobrať úplatok od milionára Kollára.

Na snímke sprava prezidentka SR Zuzana Čaputová a Vladimír Pčolinský
Na snímke sprava prezidentka SR Zuzana Čaputová a Vladimír Pčolinský Foto: TASR/Jaroslav Novák

NAKA vo štvrtok ráno zadržala riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Informáciu ako prvý priniesol Denník N.

Dôvodom by mali byť údajne podozrenia z korupcie. Podľa našich informácií mal vybaviť, aby milionár Zoroslav Kollár už nebol v hľadáčiku tajnej služby. Mal zabezpečiť, aby ho tajná služba neodpočúvala a nazaujímala sa o neho.

 

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok (11. 3.) popoludní rozhodla, že šéfa SIS Vladimíra Pčolinského dočasne pozbavuje výkonu štátnej služby.

„Prezidentka tak rozhodla aj preto, že skutku, ktorý mu je kladený za vinu, sa mal dopustiť v priamej súvislosti s výkonom funkcie riaditeľa SIS. Jeho pokračovanie v službe by bolo za týchto okolností neprijateľné," informoval média hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

O rozhodnutie ju požiadal predseda parlamentu Boris Kollár „Súčasne požiadal prezidentku SR o urýchlené zbavenie mlčanlivosti riaditeľa SIS, aby mohol vypovedať a vyjadriť sa k daným skutočnostiam," uviedla hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová.

Prečítajte si aj reakcie politických strán na zadržanie šéfa SIS

Zoroslav Kollár je už obvinený z podplácania. TV Markíza to potvrdil jeho advokát Martin Berec s tým, že prípad súvisí so zadržaním šéfa SIS.

„Môžem potvrdiť, že sme prevzali uznesenie o vznesení obvinenia. Voči obvineniu ideme podávať sťažnosť. Viac sa k tomu vyjadrovať nebudeme," povedal Berec.

 

Hovorí sa o úplatku 40-tisíc eur. Kľúčovým svedkom má byť Boris Beňa, bývalý námestník tajnej služby. Úplatok si mali podeliť Beňa a Pčolinský.

Mastná kaucia aj monitorovací náramok. Aj to sú podmienky prepustenia milionára Kollára

Beňu zadržali ešte v decembri minulého roka v rámci akcie Judáš. Exnámestník tajných spolupracuje s políciou.

Zoroslav Kollár je vo väzení od októbra minulého roka. Obvinený je zo zasahovania do nezávislosti súdu.

 

Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky Jana Tökölyová k prípadu podrobnosti neuviedla. „K prebiehajúcim vykonávaným úkonom sa ÚŠP nebude vyjadrovať," oznámila.

Pčolinského advokátka: Necíti byť vinný, dôkazy by to mali preukázať

Pčolinský sa necíti byť vinný a ak bude jeho argumentácia podložená dôkazmi, malo by sa to preukázať. Po štvrtkovom výsluchu to uviedla jeho obhajkyňa Eva Mišíková. Dodala, že keďže jej klient zatiaľ nebol pozbavený mlčanlivosti, vypovedal len o skutočnostiach, ktoré nie sú utajované.

Pčolinský zostáva naďalej zadržaný. „Nejaví žiadne známky nervozity, lebo si myslí, že skutočnosti, ktoré bude dokazovať v rámci obhajobného prednesu, presvedčia orgány činné v trestnom konaní, že skutok nespáchal," podotkla.

Eva Mišíková, obhajkyňa riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.
Eva Mišíková, obhajkyňa riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Foto: TASR
 

Keďže bolo voči šéfovi SIS vznesené obvinenie, Mišíková zdôraznila, že je povinnosťou vyšetrovateľa zopakovať výsluchy svedkov tak, aby si mohli uplatniť právo na obhajobu.

O prípadnom návrhu na vzatie jej klienta do väzby nechcela špekulovať. „Musela by som mať veštiacu guľu, nemám v tomto slova zmysle záver," dodala.

SIS zatiaľ nemôže zaujať oficiálne stanovisko

Slovenská informačná služba (SIS) zatiaľ nemôže zaujať oficiálne stanovisko k zadržaniu riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. „SIS zatiaľ neboli doručené orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK) informácie týkajúce sa vykonávaných úkonov NAKA vo vzťahu k osobe riaditeľa Vladimíra Pčolinského. Z tohto dôvodu SIS nemôže k predmetnej veci zaujať oficiálne stanovisko," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková.

SIS uvádza, že vo veci bude následne postupovať v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona v oblasti riadenia SIS, služobného pomeru riaditeľa SIS a poskytne tiež OČTK súčinnosť v rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom. „Riadenie SIS je v súčasnosti zabezpečené v súlade so zákonom a štatútom SIS schválenom vládou SR," zdôraznila hovorkyňa.

Pčolinský je nominantom Sme rodina. Vo funkcii je od apríla 2020, nahradil Antona Šafárika. Je manželom poslankyne za Sme rodina Adriany Pčolinskej a brat poslanca z rovnakej strany Petra Pčolinského.

Je známe, že súčasný šéf SIS dlhodobo pôsobil aj v Kresťanskodemokratickom hnutí a je dlhoročný priateľ terajšieho špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

„V danej trestnej veci bolo vznesené obvinenie aj na základe výpovede môjho bývalého klienta a Vladimír Pčolinský bol v minulosti mojím blízkym spolupracovníkom na Ministerstve vnútra SR. Z uvedeného dôvodu v súlade so zákonom a mojím verejným prísľubom počas kandidatúry na funkciu špeciálneho prokurátora, vykonáva všetky úkony nadriadeného prokurátora v tejto veci - vrátane nevyhnutných aprobačných úkonov, môj zástupca," uviedol pre TV Markíza Daniel Lipšic.

Úrad špeciálnej prokuratúry sa k prebiehajúcim vykonávaným úkonom nebude vyjadrovať.

Riaditeľ SIS: Kočner montoval kameru aj do kúpeľne a toho človeka následne vydieral

VIAC Z Domáce