11. 03. 2021 11:48 , článok bol aktualizovaný 11. 03. 2021 13:21 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk. TASR

Koaličná kríza sa skončila. Zo svojich postov by mali odísť dve osoby

Zažehnanie krízy potvrdil Boris Kollár aj Richard Sulík.

Lídri koaličných strán - Igor Matovič, Boris Kollár, Veronika Remišová a Richard Sulík.
Lídri koaličných strán - Igor Matovič, Boris Kollár, Veronika Remišová a Richard Sulík. Foto: TASR

Vládna koalícia už má na stole dohodu. „Kríza skončila," vyhlásil predseda Sme rodina Boris Kollár v relácii na Rádiu Expres. Nechcel však byť konkrétnejší, podrobnosti oznámia všetci štyria lídri koaličných strán dnes popoludní na tlačovej besede.

„Kazdý niečo získal a stratil," povedal Kollár. Vysvetlil, že sa budú stretávať pravidelne, aby sa "obrúsili hrany". Vylúčil tak ďalší problém v koalícii. Objavovali sa obavy, či zadržanie šéfa SIS Vladimíra Pčolinského dohodu neovplyvní.

NAKA zadržala šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, úplatok údajne zobral od milionára Kollára

SaS: Koalícia sa dohodla na ďalšom fungovaní

Kollárove slová potvrdila aj Sulíkova SaS. Koaliční lídri našli dohodu pre ďalšie pokračovanie v spoločnej vládnej koalícii, uvádza sa v stanovisku strany.

Podrobnosti, vrátane personálnych, oznámia na spoločnej tlačovej besede po doladení všetkých detailov. Súčasťou dohody má byť memorandum dobrého vládnutia, ktorého dodržiavanie má byť základom pre ďalšie pokračovanie strany SaS v koalícii.

SaS napokon hlavu premiéra nechce, Kollár si myslí, že koalícia sa už dohodla

A práve personálne zmeny sú najväčšou neznámou, keďže počas krízy sa skloňovalo viacero mien. No podľa Hospodárskych novín by mal odstúpiť minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Obetovať svojho človeka však musela aj SaS. Menším prekvapením je to, že nejde o nikoho z vlády, ale z parlamentu. Denník tvrdí, že zo svojho postu by mala odísť predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková.

Kríza trvala týždeň

Koaličné strany OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí riešili počas stredy vládnu krízu. Tá prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V. Napätie v koalícii je dlhodobo, prispievajú k nemu aj odkazy a komunikácia medzi premiérom a lídrom OĽANO Igorom Matovičom a predsedom SaS a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.

Všetky strany sa zhodovali, že nechcú predčasné voľby. SaS a Za ľudí volali po rekonštrukcii vlády. Hovorilo sa o odchode ministra zdravotníctva Mareka Krajčího z funkcie aj o požiadavke na odstúpenie premiéra, či iných zmenách. OĽANO sa za premiéra postavilo, obhajovalo aj Krajčího. Personálne požiadavky mali SaS a Za ľudí. Sme rodina podmienilo zotrvanie vo vládnej koalícii sociálnymi opatreniami.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce