12. 03. 2021 08:22 , článok bol aktualizovaný 12. 03. 2021 16:38 | BRATISAVA/TASR, zg

Marek Krajčí podal demisiu. Prezidentka tvrdí, že nemôže byť podávaná ako obeta

Rezort zdravotníctva dočasne povedie Heger.

Marek Krajčí a prezidentka Zuzana Čaputová.
Marek Krajčí a prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TASR
Marek Krajčí a Eduard Heger.
Marek Krajčí a Eduard Heger.
Marek Krajčí a prezidentka Zuzana Čaputová.

Marek Krajčí podal v piatok (12. 3.) popoludní demisiu do rúk prezidentky, ktorá dočasne poverila vedením rezortu zdravotníctva ministra financií Eduarda Hegera.

Zuzana Čaputová poďakovala v príhovore Krajčímu za úsilie a námahu, ktorú vynaložil vo funkcii. Verí tomu, že ako minister zdravotníctva konal podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, a že rozhodnutia, ktoré prijímal, boli vedené s dobrými úmyslami.

 

„Faktom je, že sa vám vaše viaceré kľúčové odporúčania nepodarilo presadiť a nepodržali vás pri tom členovia vlády, ani vlastní ministri. Situácia sa aj preto kontinuálne zhoršovala. Váš ľudský vklad a nasadenie do riadenia ministerstva si vážim. Vyvodenie politickej zodpovednosti však považujem za integrálnu súčasť mandátu, ktorý ste ako minister získali. Chcem pripomenúť, že práve vyvodzovanie politickej zodpovednosti bolo jednou z veľkých tém pred voľbami a vaše hnutie očakávania verejnosti na jej vyvodzovanie podporovalo. O to menej sa viem stotožniť s interpretáciou, kedy je vaša demisia podávaná ako obeta. Je to prirodzený následok situácie, ktorej v pandémii a v celej spoločnosti čelíme,“ konštatovala okrem iného v príhovore po demisii.

Čaputová od Krajčího nástupcu očakáva, že v boji s pandémiou bude od vlády vyžadovať väčšiu podporu a pomoc, a to vo všetkých ohľadoch. „Pretože ak by minister zdravotníctva v čase pandémie aj naďalej zostal bezmocný, znamená to, že sme bezmocní všetci. Čo je stav, ktorý je pre občanov Slovenska neprípustný,“ zdôraznila.

 

Odchod Krajčího bola jediná podmienka koaličných partnerov Za ľudí a SaS pre pokračovanie koalície. Krajčího demisiou ju považuje OĽANO za splnenú. „Túto dohodu považujeme za splnenú a veríme, že si už nikto nebude klásť žiadne ďalšie podmienky," povedal v piatok zastupujúci minister zdravotníctva a zároveň šéf rezortu financií Eduard Heger s tým, že pre Slovensko je dôležité, aby sa koalícia vrátila v plnom prúde k práci.

Zároveň sa ospravedlnil všetkým tým, ktorých sa dotkla štvrtková (11. 3.) tlačová konferencia premiéra, po ktorej sa opäť vytvorilo pnutie v koalícii.

Marek Krajčí a Eduard Heger.
Marek Krajčí a Eduard Heger. Foto: TASR
 

Krajčí je presvedčený o kompetentnosti svojich kolegov ministrov. Jeho veľkou túžbou je, aby vláda pokračovala ďalej. Po odovzdaní demisie do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej poďakoval zdravotníkom, ktorí bojujú v prvej línii s pandémiou nového koronavírusu. „Svoj hrdinský boj zvládajú veľmi statočne a dobre," povedal exminister zdravotníctva.

Ako dodal, podľa aktuálnych dát sú prognózy v súvislosti s pandémiou na Slovensku na nasledujúce týždne priaznivé. "Zdá sa, že druhú vlnu pandémie máme za sebou," uzavrel. Zároveň sa poďakoval za podporu. "Želám našej vláde, ale aj občanom krajiny len to najlepšie," povedal.

Premiér Igor Matovič tvrdí, že Krajčí odchádza z postu ministra zdravotníctva nie preto, žeby korumpoval či bol korumpovaný, ale ako človek, ktorý úzkostlivo chránil zdravie a životy ľudí. Predseda vlády vyhlásil, že ak by sa všetci správali tak, ako Krajčí celý rok odporúčal, situácia na Slovensku by bola zásadne lepšia. Vyzdvihol tiež, že sa Krajčí popri pandémii pustil aj do boja s mafiou, ktorá systematicky rozkrádala v zdravotníctve verejné zdroje.

 

Podať demisiu už v piatok oznámil Krajčí ráno na sociálnej sieti, avizoval to vo štvrtok (11. 3.) s tým, že dve menšie koaličné strany podmienili zotrvanie vo vláde jeho demisiou. Matovič pôvodne avizoval, že z funkcie bude odchádzať postupne, ešte niekoľko týždňov mal pomáhať novému šéfovi rezortu. Chcel, aby Krajčí odišiel, až keď sa rozbehne očkovanie Sputnikom V. Meno nového ministra ešte nepovedali.

Nechcem, aby termín môjho odchodu bol zámienkou pre povalenie vlády. Dnes podám demisiu. Ďakujem za vašu podporu v neľahkom boji s neviditeľným nepriateľom. Veľmi si ju vážim.

Uverejnil používateľ Marek Krajčí   Štvrtok 11. marca 2021

Zdroj: Facebook/Marek Krajčí

Šipoš: Rokujeme o viacerých menách

Hnutie OĽANO rokuje o viacerých menách na post ministra zdravotníctva, potvrdil to šéf poslaneckého klubu hnutia Michal Šipoš. „V hre je viacero mien, rokujeme," uviedol

Žiadne meno zatiaľ nechce potvrdzovať ani vyvracať. „Keď budeme mať meno na 100 percent potvrdené, dáme vedieť," odpovedal Šipoš na otázku, či je v hre aj meno poslankyne OĽANO, lekárky Evy Horváthovej. Tá pre uviedla, že ponuku na post šéfky rezortu nedostala.

Michal Šipoš.
Michal Šipoš. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič
 

OĽANO chce podľa Šipoša za ministra človeka, ktorý bude bojovať proti korupcii a nadviaže na dobrú prácu Mareka Krajčího. "A nebude v područí finančných skupín a oligarchov," dodal.

Ako možný nástupca Krajčího sa spomína aj štátny tajomník rezortu financií Marcel Klimek. Premiér Igor Matovič (OĽANO) vo štvrtok (11. 3.) nepotvrdil, či bude novým ministrom on. Žiadnu ponuku na tento post zatiaľ neeviduje ani štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura. Povedal to pred piatkovým rokovaním vlády.

Šipoš zároveň v relácii RTVS Z prvej ruky priznal, že v koalícii boli dohodnutí len na odchode Krajčího, časové hľadisko neriešili ani nepodmieňovali očkovaním Sputnikom V.

Reakcie na Krajčího demisiu

Fakt, že minister oznámil, že v piatok podá demisiu, je dostatočným dôvodom na to, aby sa nehľadali ďalšie argumenty pre spochybňovanie fungovania koalície. Pred rokovaním vlády to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Je presvedčený, že Krajčí neurobil na svojom poste žiadny morálny ani politický prešľap, podľa jeho názoru nie je korektné ani spochybňovať jeho odborné rozhodnutia. "Jeho krok, ktorý má zmierniť napätie v koalícii, je prejavom najvyššej politickej kultúry," povedal minister obrany. Koaličným partnerom zároveň odkázal, že je čas "prestať politikárčiť a začať pracovať pre ľudí".

Podľa Veroniky Remišovej zmena na poste ministra zdravotníctva, ktorú žiadali, môže priniesť novú energiu do riešenia výziev spojených s pandémiou. „A zároveň naštartovať veľké reformy spojené s nevyhnutnou obnovou zdravotníctva, ktoré je zdevastované po rokoch vlády Smeru a na pokraji síl kvôli dlhotrvajúcej pandémii. Pre stranu Za ľudí je dôležité aj to, aby koalícia lepšie fungovala, musí sa výrazne zlepšiť komunikácia v rámci koalície aj navonok. Vláda má riešiť problémy ľudí, nie ľudia problémy vlády,” reagovala líderka za ľudí.

Krajčí oznámil demisiu, no vystúpenie koaličných lídrov sa odkladá

Vládna koalícia dohodu o svojom ďalšom fungovaní vo štvrtok napokon neoznámila, hoci predseda Sme rodina Boris Kollár a šéf SaS Richard Sulík ešte napoludnie tvrdili, že kríza v koalícii sa skončila. Avizovaná spoločná tlačová konferencia koalície sa nekonala. Dôvodom malo byť pokračovanie v rokovaniach.

Vládna kríza prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V, napätie v koalícii je dlhodobo. Všetky strany sa zhodovali, že nechcú predčasné voľby. SaS a Za ľudí volali po rekonštrukcii vlády.

 VIAC Z Domáce