15. 03. 2021 10:54 , článok bol aktualizovaný 15. 03. 2021 16:44 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sulík: Matovič musí odísť z funkcie premiéra, ak sa tak nestane, SaS opúšťa vládu

Sulík je ochotný položiť svoju funkciu ministra hospodárstva.

Líder SaS Richard Sulík.
Líder SaS Richard Sulík. Foto: TASR

Strana SaS po víkendovom rokovaní dospela k rozhodnutiu, že ak Igor Matovič neodstúpi z postu premiéra, liberáli odídu z vlády. Informoval o tom predseda SaS Richard Sulík s tým, že je ochotný položiť svoju funkciu ministra hospodárstva, ak to bude súčasťou dohody o výmene premiéra. Zopakoval, že je proti predčasným voľbám.

Matovičovi dávajú čas do 24. marca. Vtedy sa opäť stretne Republiková rada SaS a vyhodnotia aktuálnu situáciu.

Sulík: Pandemická situácia je Matovičova a Krajčího osobná zodpovednosť

Sulík vyhlásil, že Matovič nie je schopný viesť vládu. „Nebol plán ako bojovať proti pandémii. Keď sme my vytvorili semafor, poslal ma s ním do Mongolska. V novembri a decembri nerobil nič, až kým druhá vlna udrela naplno. Výsledok je najviac mŕtvych a hospitalizovaných na svete. Igor Matovič mikromanažoval boj proti pandémii a spolu s Marekom Krajčím boj nezvládli. Toto je ich osobná zodpovednosť,“ vyhlásil Sulík.

Dodal, že premiér sa nevenuje iným rezortom, hoci si vyžadujú systémové zmeny. Sulík mu vyčíta aj komunikáciu a konflikty s prezidentkou, médiami, vedcami či samosprávami.

„Nie je mysliteľné, aby 80 percent národa nedôverovala premiérovi,“ dodal. Podľa Sulíka je problém aj to, že Matovič nedodržiava ich vzájomné dohody o neútočení. Tie uzavreli v máji, novembri a naposledy minulý týždeň. Každú dohodu vraj Matovič porušil.

Ako premiéra si vedia predstaviť Hegera

Naposledy to bolo na tlačovej konferencii, kde Matovič informoval o demisii Mareka Krajčího. Podľa Matoviča išlo o rituálnu obetu a koaliční partneri mu neustále kladú polená pod nohy. Strany SaS aj Za ľudí to považovali za porušenie Memoranda o dobrom vládnutí a znova sa vrátili za rokovacie stoly.

„Tá tlačovka bola ako z iného vesmíru. To, čo sa na tej tlačovke udialo bolo tak závažné, že sme povedali, že sme na bode nula,“ vyhlásil Sulík.

Sulík požiada prezidentku Zuzanu Čaputovú o osobné stretnutie, kde budú diskutovať aj o rekonštrukcii vlády. Dodal, že chce, aby vládu viedol nominant OĽaNO. SaS si vie predstaviť na poste šéfa kabinetu aj Eduarda Hegera. Ten je momentálne ministrom financií a zastupujúcim ministrom zdravotníctva.

Sulík odmietol, že by Matovič rokoval s opozíciou o podpore menšinovej vlády. „Igor Matovič celé roky bojoval proti Smeru, proti mafii, proti oligarchom. Nebude rokovať o ich podporu,“ uviedol Sulík.

Za Matovičovo odstúpenie je aj strana Za ľudí. Čo urobia, ak sa tak nestane, nekonkretizovali.

 
 VIAC Z Domáce