15. 03. 2021 09:46 , článok bol aktualizovaný 15. 03. 2021 16:37 | TRNAVA/TV Markíza, zg, TASR

Jankovskú nepustil súd v kauze Fatima na slobodu, už ju strážia policajti

Z trenčianskej nemocnice by ju mali previezť do leopoldovskej väznice.

Policajné autá a sanitka pred trenčianskou nemocnicou, kde je hospitalizovaná Monika Jankovská.
Policajné autá a sanitka pred trenčianskou nemocnicou, kde je hospitalizovaná Monika Jankovská. Foto: Michal Bujna
Krajský súd v Trnave.
Policajné auto pred trenčianskou nemocnicou.
Policajné auto pred trenčianskou nemocnicou.

Moniku Jankovskú nepustil v kauze prebratia baru Fatima trnavský krajský súd na slobodu. Ten rozhodoval o sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry voči rozhodnutiu trenčianskeho okresného súdu, ktorý bývalú štátnu tajomníčku nezobral do väzby. Uznesenie súdu je právoplatné.

Na súd neprišla, pretože jej do nedovoľuje zdravotný stav a ani lekári jej to neodporučili. Z trenčianskej nemocnice by ju mali previezť do leopoldovskej väznice. Na mieste sú už aj policajti, ktorí by ju mali strážiť pred izbou.

„Senát KS v Trnave dnes (15. 3.)  na verejnom zasadnutí zrušil napadnuté uznesenie OS Trenčín v celom rozsahu a sám vo veci rozhodol tak, že obvinenú vzal do väzby z dôvodnej obavy možného ovplyvňovania svedkov, znalcov alebo iných osôb a nenahradil väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka," spresnila hovorkyňa súdu v Trnave Jana Kondákorová.

Právny zástupca Peter Erdös upozornil, že zatiaľ čo Najvyšší súd ešte skôr nahradil jeho klientke väzbu probačným dohľadom vo veci, kde je stíhaná za obzvlášť závažný zločin, v tomto prípade mal KS Trnava iný pohľad. „Tu súd povedal, aj keď som sa s tým mal možnosť oboznámiť len ústne, že by nedošlo k naplneniu účelu väzby jej nahradením probačným dohľadom," podotkol.

Erdös s rozhodnutím krajského súdu nesúhlasí. „Je ťažko predstaviteľné, že osoba, ktorá nosí náramok a je kontrolovaná 24 hodín denne, sedem dní v týždni a je povinná zdržiavať sa v byte, pričom ho nesmie opustiť bez toho, aby to odsúhlasil probačný a mediačný úradník, aby mala akúkoľvek možnosť kohokoľvek ovplyvniť," zdôraznil. Ďalej vyhlásil, že jeho mandantka si uvedomuje, že akékoľvek drobné porušenie probačného dohľadu by znamenalo jej opätovné vzatie do väzby.

 

Obvinená je momentálne hospitalizovaná na psychiatrickej klinike Fakultnej nemocnice v Trenčíne. „KS v Trnave rozhodol tak, že bude vykonávať väzbu v Ústave na výkon väzby Leopoldov. Neviem, ako budú ďalej postupovať orgány, ale som presvedčený, že musia ďalej skúmať jej zdravotný stav aj v čase, keď ju budú prijímať do daného ústavu tak, aby jej bola poskytnutá taká zdravotná starostlivosť, ktorú si momentálne vyžaduje," doplnil.

Monika Jankovská.
Monika Jankovská. Foto: TASR
 

Podľa predsedu opozičnej strany Smer-SD Roberta Fica na väzbu nie sú absolútne žiadne dôvody. Zdôraznil, že sudcovia zvažujú pri vzatí do väzby mediálne, a nie vecné dôvody.  „Ženu v takom stave, v akom je, môže opätovne posielať do väzby len niekto, kto vôbec nevníma súvislosti a realitu," doplnil s tým, že rozhodnutia sudcov o väzbe nemajú nič spoločné s moderným právnym štátom.

Vyhlásil, že sa chce na pôde parlamentu baviť o nových pravidlách väzby a podmienkach kolúznej väzby.

Sudca OS v Trenčíne 7. marca rozhodol o prepustení obvinenej z policajného zadržania s tým, že má po prepustení nosiť monitorovací náramok. Zakázal jej styky a kontakty s obvinenými svedkami, znalcami v trestnej veci vedenej v kauze Fatima. Jankovskej už   nainštalovali monitorovací náramok.

Monika Jankovská sa psychicky zrútila po tom, ako ju 4. marca po prepustení z väzby zo strany Najvyššieho súdu na slobodu opätovne zadržali. Obvinená je v akciách Búrka a Víchrica. Najnovšie zadržanie súviselo s kauzou trenčianskeho baru Fatima. Vo väzbe bola od marca minulého roka, keď NAKA zasahovala v rámci akcie Búrka. NAKA zadržala vtedy 13 sudcov.VIAC Z Domáce