15. 03. 2021 19:55 | BZINY/TV Markíza

Roky sťažností nepomohli, tony skál sa zrútili na cestu. Obce na Orave majú veľké problémy

Ľudia majú autom dve možnosti, obe však znamenajú skoro 30 kilometrov navyše.

Zrútené skaly.
Zrútené skaly. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Vyše 20 rokov upozorňovania a sťažností nepomohlo, tony skál sa napokon zrútili na cestu. Od soboty (13. 3.) má veľké problémy s dopravou päť obcí na dolnej Orave.

Navyše jedna z obchádzkových trás je v dezolátnom stave a na druhej je problém s mostom. Asi tritisíc obyvateľov by tak mohlo ostať aj bez spojenia s okolím.

Spadlo niekoľko ton skál a zosuv môže pokračovať. Úzku cestu z Dolného Kubína do neďalekých obcí tak zavreli.

Ľudia majú autom dve možnosti, obe však znamenajú skoro 30 kilometrov navyše. Aby toho nebolo málo, južná obchádzka je ešte aj v dezolátnom stave.

Župní cestári v pondelok (15. 3.) začali s provizórnou opravou tejto obchádzky. Najhoršie miesta zasýpajú, no aj potom prejdú pomalou jazdou len osobné autá.

Na obchádzke cez Oravský Podzámok je síce cesta v dobrom stave, no jeden z mostov na nej vyzerá ako tesne pred zrútením.

Správca cesty, Žilinská župa, tvrdí, že most vydrží. Autobusovú dopravu z obcí do Dolného Kubína by mala nahradiť železničná.

Na vlakovú zastávku sa zatiaľ musia ľudia doviezť sami. Popod nestabilný zosuv nemôžu prejsť ani záchranári.

Sanitka tak príde do Bzín o minimálne pol hodinu neskôr, čo môže byť priveľa. „Chceme zorganizovať dobrovoľníkov, takisto máme v obci zdravotné sestry, ktoré chceme požiadať o pomoc. Keďže je pandémia, máme aj vážne chorých ľudí,“ povedala starostka obce Miriam Mokošová.

Župa sa do riešenia nebezpečného svahu pustila pred dvoma rokmi. S prácami mali začať v lete, momentálne hľadajú zhotoviteľa. Práce majú trvať najmenej niekoľko mesiacov. 

Viac v reportáži Mária Kermieta.

 


VIAC Z Domáce