17. 03. 2021 06:00 , článok bol aktualizovaný 17. 03. 2021 10:17 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Dva týždne od prísnejšieho lockdownu: Pozreli sme sa, ako na tom sme

Vláda si stanovila tri týždne na zlepšenie situácie. Podľa Hegera sa nám to darí.

Ľudia posedávajú na lavičkách
Ľudia posedávajú na lavičkách Foto: TVNOVINY.sk

Ubehli takmer dva týždne od prijatia tvrdších pandemických opatrení. Máme večerný zákaz vychádzania, povinné respirátory, zákaz cestovania medzi okresmi a do obchodov už nesmú vstúpiť ľudia pozitívni na COVID-19.

Vláda prijala 28. februára uznesenie, ktorým sa zaviazala zlepšiť katastrofálnu situáciu na Slovensku. Stanovili si dokonca cieľ: Do 21. marca musí dôjsť k zníženiu mobility, spomaleniu šírenia infekcie, zamedzeniu importu nových variantov vírusu z rizikových krajín a redukcia nárastu hospitalizovaných.

V prípade, že sa to do 21. marca nepodarí, vláda navrhla zaviesť tvrdé obmedzenie pohybu, zastaviť výrobu a uzavrieť krajinu. Zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger po zasadnutí Pandemickej komisie povedal, že situácia sa zlepšuje a určite nebudeme musieť zastaviť výrobu.

 

Pozreli sme sa, ako sme na tom boli 3. marca, keď vstúpili do platnosti nové pravidlá a ako sme na tom dnes - týždeň pred vyhodnotením lockdownu.

Odborníci, ktorí boli Matovičom pozvaní za rokovací stôl už vyjadrili nespokojnosť. Vyhlásili, že síce s vládou rokovali intenzívne niekoľko dní a opatrenia, ktoré kabinet prijal boli ich nápady, neprijali úplne všetky návrhy. Boj proti pandémii je tak podľa nich stále nedostatočný.

„Opatrenia odporúčané v našom spoločnom vyhlásení, podľa vlastného vyjadrenia, vláda síce vzala na vedomie, ale dodnes ich ani len nekomunikovala verejnosti,“ napísali vedci 9. marca.

Lekár Peter Visolajský dodáva, že ťažko sa nové opatrenia hodnotia, pretože sa otvorili školy a neprijali všetky odporúčania. Nevie preto jasne povedať, či sú účinné.

Plošné testovanie pokračuje

Na porovnanie situácie sme si vybrali tri faktory: Počty denných prírastkov pozitívnych antigénových a PCR testov, počet denných úmrtí a počet hospitalizovaných pacientov.

Testovanie sa posledné mesiace stalo na Slovensku samostatnou témou. Od novembrového plošného testovania krajina neustále kupuje antigénové testy a od januára pokračuje plošný skríning takmer neustále a plošne. Dôvodom je COVID automat. Podľa neho môžete isté aktivity vykonávať len s negatívnym testom. Napríklad do práce či do prírody v čiernom okrese môžete ísť len so 7-dňovým negatívnym testom. Práve preto samosprávy zriadili mobilné odberové miesta, aby tak ľudia mohli testovať kedykoľvek, to potrebujú.

To sa odrazilo na vysokom počte vykonaných antigénových testov a naopak na nízkom počte vykonaných PCR testov. Pre porovnanie: Doteraz sme vykonali 18 430 462 antigénových testov a 2 210 200 PCR testov. Podľa šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej je to chyba. Novému ministrovi zdravotníctva by odporučila, aby zrušil antigénové plošné testovanie a nahradil ho PCR testovaním daných kontaktov. Aj vedci z iniciatívy Veda pomáha žiadajú zrušiť plošné testovanie. Hovoria, že zvyšuje mobilitu a prispieva k pandemickej únave ľudí, zdravotníkov aj samospráv.

Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí na svojej poslednej prezentácii po Pandemickej komisii testovanie obhajoval a ukazoval, že v niektorých regiónoch došlo vďaka nemu k výraznému poklesu infikovaných.

Dáta ukazujú, že počet infikovaných skutočne klesá. Začiatkom marca, konkrétne 3.3. sme mali 5233 nových prípadov nákazy koronavírusom. Vrchol prišiel 9. marca, keď číslo stúplo na 5600. Odvtedy postupne klesá. Dňa 15. marca sme evidovali 3398 nových pozitívnych ľudí.

Pacientov na ventilácii pribudlo

Horšie správy však prichádzajú z nemocníc. Počet hospitalizovaných je tak dôležitý údaj, že dokonca na uvoľnenie COVID automatu je nevyhnutné mať menej ako 3000 pacientov s COVID-om v nemocniciach. Od tohto čísla sme ešte ďaleko. Dokonca sa ťažko hovorí o trende, pretože niekoľko dní počet pacientov klesal, no posledné tri opäť stúpal (čísla sú aktuálne k dňu 16.3.).

V tomto prípade by nám malo pomôcť očkovanie starých ľudí. Čím viac ich pred nákazou ochránime, tým menej skončí v nemocniciach. Ako vysvetľujú analytici z projektu Dáta bez pátosu, mladí ľudia nie sú takou záťažou pre zdravotníctvo ako starší. Preto je kľúčové očkovať čo najviac seniorov.

Aj dáta z nemocníc potvrdzujú, že najčastejšie sú hospitalizovaní ľudia od 61 do 80 rokov. Tvoria 52 percent všetkých pacientov. Nasleduje veková kategória 51 až 60 ročných.

Hospitalizovaní podľa veku.
Hospitalizovaní podľa veku. Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR
 

Lekár Peter Visolajský hovorí, že trend je povzbudivý, no musia ho potvrdiť najbližšie dni až týždne. Dôležitejšie ako počty hospitalizovaných vníma počty ľudí na umelej pľúcnej ventilácii. Tých je na Slovensku aktuálne 374. Dňa 3. marca ich bolo 354, takže ani tento parameter neklesá. Za posledný týždeň sme zaznamenali mierny nárast oproti tomu predchádzajúcemu.

Napokon počty úmrtí. Od 11.marca vidíme ich každodenný pokles. Vrchol bol 8. marca, keď infekcii podľahlo 116 ľudí. Dňa 15. marca zomrelo na COVID 64 ľudí. Analytici z Dáta bez pátosu už dokonca vyhlásili, že v počte úmrtí máme najhoršie za sebou a čísla budú postupne klesať.

Čo bude ďalej je otázne

Niektoré čísla sa teda postupne zlepšujú, je otázne, či dostatočne rýchlo. Vláda totiž vo svojom uznesení nestanovila presný cieľ, aký chce 21. marca dosiahnuť. Vyjadrenie, že chcú zlepšiť situáciu je vágne a nekonkrétne.

Vislajský hovorí, že ani on nevie presne určiť hodnoty, na ktoré sa máme dostať, ale musí podľa neho nastať klesajúci trend ľudí na umelej pľúcnej ventilácii, pokles pozitívne testovaných a pozitivita testov.

Strana OĽaNO stále nenavrhla nového ministra zdravotníctva a efektivite opatrení sa vláda doteraz nevenovala. Dokonca nové opatrenia ani nikto z vlády ani hlavný hygienik neodprezentoval, ako to bolo doteraz vždy zvykom.

To, čo má vláda najbližšie dni v pláne ohľadom pandémie je nejasné, pretože sa zaoberá koaličnou krízou. Krajčí na poslednej pandemickej prezentácii však povedal, že 22. marca určite uvidíme výrazné zlepšenie situácie.


VIAC Z Domáce