18. 03. 2021 19:22 | MICHALOVCE/TV Markíza

Úrad pre dohľad rozhodol, že za smrť bábätka môže nemocnica v Michalovciach. Tá pochybenie odmieta

Chlapčeka prijali na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde mal byť pod neustálym dohľadom lekárov.

Miesto, kde chlapcovi prišlo zle.
Miesto, kde chlapcovi prišlo zle. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou preveroval úmrtie 17-mesačného chlapca v michalovskej nemocnici. Zistil, že zariadenie pochybilo. Nemocnica to však odmieta.

Boj lekárov o život Jurka sa odohrával pred očami jeho matky. Obaja sa v kúpeľni nadýchali plynu zo zle fungujúceho prietokového ohrievača vody.

„Malý začal veľmi plakať a zosúval sa dole na zem, zostal ležať a vôbec nereagoval na to, že som na neho volala,“ opisuje detaily jeho matka.

Dieťa zostalo na zemi pri vani. Matka k nemu podišla, no v tej chvíli aj ona padla omámená na zem. Žena bola niekoľko minút v bezvedomí.

Keď sa prebrala, volala záchranku. S chlapčekom chcela vyjsť von, no nevládala. Pootvárala okná a čakala na pomoc. Podľa jej slov Jurko chrčal, strašne ťažko dýchal a až keď ho vyniesli von, počula, že plače.

Do nemocnice ich priviezli krátko predpoludním. Chlapčeka prijali na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde mal byť pod neustálym dohľadom lekárov.

Chlapcov stav sa však podvečer náhle zhoršil. Chceli ho preložiť na vyššie pracovisko, do detskej nemocnice v Košiciach, no už to nestihli.

Dieťa zomrelo na následky dusenia a opuchu mozgu. Matka sa obrátila na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten konštatoval, že zdravotná starostlivosť nebola poskytnutá správne.

Nemocnici vyčíta štyri pochybenia: Klinický stav nebol u pacienta vyhodnotený správne, liečebné postupy neboli u pacienta realizované v dostatočnom rozsahu, rozhodnutie o nevykonaní CT vyšetrenia mozgu bolo nesprávne a že konzultácia s vyšším pracoviskom nebola včas.

V správe sa však zároveň píše, že ani skorší presun na vyššie pracovisko by nezaručil, že by dieťa prežilo.

Nemocnica dostala trojtisícovú pokutu. Voči rozhodnutiu úradu podala rozklad. Prípad rieši aj polícia, ktorá začala trestné stíhanie pre prečin usmrtenia. O podrobnostiach informovať nechce.

Viac v reportáži Vladimíra Bučka.

 

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce