21. 03. 2021 19:07 , článok bol aktualizovaný 21. 03. 2021 22:15 | BRATISLAVA/TVNOVINY, TASR

Igor Matovič je ochotný odstúpiť z funkcie premiéra za týchto podmienok

Premiér chce odchod Richarda Sulíka aj Márie Kolíkovej z vlády. A to nie je všetko.

Igor Matovič.
Igor Matovič. Foto: FOTO TASR – Dano Veselský

Igor Matovič (OĽANO) je ochotný odstúpiť z postu predsedu vlády a pôsobiť ako jej člen.

Podmienkou je však odchod ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), Márie Kolíkovej (Za ľudí) z postu ministerky spravodlivosti a Juraja Šeligu (Za ľudí) z funkcie podpredsedu Národnej rady SR. Premiér to vyhlásil na nedeľnom mimoriadnom tlačovom vyhlásení predsedníctva hnutia OĽANO.


"Ak koaliční partneri naplnia záväzky, ktoré verejne deklarovali a z ktorých vychádzajú naše požiadavky, som ochotný odstúpiť z pozície predsedu vlády SR a pôsobiť v nej ako jej člen," povedal premiér.

Oznámil zároveň ďalšie požiadavky, ktorými podmieňuje svoj odchod z postu šéfa exekutívy. V prípade nástupcu Kolíkovej požaduje "skúseného odborníka, ktorý nemá politické previazanie na vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho".

Podmienkou je tiež odstúpenie predsedníčky zdravotníckeho výboru NR SR Jany Bittó Cigánikovej (SaS). Požiadavkou zo strany OĽANO je aj nové prerozdelenie ministerských postov, a to striktne na základe výsledkov volieb. "SaS sa teda vzdá jedného z ministerstiev, ktoré jej hnutie OĽANO po voľbách prepustilo na svoj úkor," objasnil Matovič.

Zdôraznil, že OĽANO oznamuje stanovisko s tým, že si uvedomuje svoj vlastný podiel zodpovednosti na súčasnej kríze v koalícii a tiež vážnosť situácie. "A uvedomujeme si tiež, že oveľa dôležitejšia ako akékoľvek miesto jednotlivca v tejto vláde je budúcnosť Slovenska a ďalšie pôsobenie demokratickej vlády, nie vlády mafie," dodal premiér.

Premiér to vyhlásil na nedeľnom mimoriadnom tlačovom vyhlásení predsedníctva hnutia OĽANO.

Tu si môžete pozrieť celé video

 

SaS reaguje: Nebudeme súhlasiť s takými návrhmi, ktorých hlavným motívom je osobná pomsta

Strana Sloboda a Solidarita oceňuje krok Igora Matoviča odstúpiť z postu predsedu vlády, ktorý otvára priestor na ďalšie rokovania. Sme na to pripravení, avšak nebudeme súhlasiť s takými návrhmi, ktorých hlavným motívom je očividne jeho osobná pomsta, píše sa vo vyhlásení SaS. Ďalšie vyjadrenia sulíkovcou nájdete tu.

Celý text vyhlásenia Igora Matoviča

Presne pred rokom som prevzal vedenie vlády s odhodlaním urobiť zo Slovenska krajinu, kde budeme radi žiť. Boli sme plní plánov a odhodlania meniť Slovensko na krajinu, z ktorej už nebudú naše deti utekať do zahraničia, ale naopak, budú túžiť sa na Slovensko vrátiť.

Do vienka sme však dostali mimoriadne nešťastie - pandémiu smrteľného vírusu Covid-19 a zažili sme tak spoločne najťažší rok na Slovensku od II. svetovej vojny.

Počas prvého polroka sme v tomto spoločnom boji boli európskou jednotkou. V druhom polčase doľahla na Slovensko britská mutácia a priniesla tisícky obetí. Posledné týždne začali čísla pozitívnych a pacientov v nemocniciach konečne klesať a verím, že najhoršie už máme za sebou.

Bol to rok plný odhodlania, ale aj utrpenia. Pre ľudí a aj pre vládu mimoriadne ťažký rok. Na podporu ľudí a ekonomiky sme investovali miliardy eur a podarilo sa nám napriek kríze dosiahnuť dobré ekonomické výsledky. Mafii sme išli dôrazne po krku, tak, ako sme ľuďom pred voľbami sľúbili. Presadili sme kopu dobrých a užitočných zmien, ktoré však zahalilo rúško pandémie.

Pred pár týždňami sme chceli spoločne s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčim oznámiť Slovensku radostnú správu, že sa nám podarilo pre ľudí na Slovensku získať 2 milióny vakcín Sputnik V. Naši koaliční partneri však miesto vďaky, dovoz Sputnika využili na vyvolanie koaličnej krízy.

Najprv bolo ich jedinou požiadavkou odstúpenie Mareka Krajčího. Túto požiadavku sme splnili. Následne však prišli s dodatočnou požiadavkou aj na môj odchod.

Posledný týždeň som absolvoval množštvo rokovaní s koaličnými partnermi, kde som veľmi pozorne načúval ich požiadavkám a návrhom.

Určite ste si všimli, že hnutie OĽANO nič na verejnosti nekomunikovalo, nemalo žiadne požiadavky voči koaličným partnerom a ani nedávalo žiadne ultimáta.

Po dôkladnom zvážení aktuálnej situácie, vedomí si zodpovednosti za budúcnosť Slovenskej republiky a toho, že dnes našim prvoradým cieľom musí byť zabrániť návratu mafie k moci, prichádzame ako hnutie, ktoré získalo najsilnejší mandát od ľudí na Slovensku, s nasledovným stanoviskom:

Pre upokojenie situácie počas rokovaní vlády považujeme za absolútne nevyhnutný odchod ministra Richarda Sulíka z vlády SR. Rovnako požadujeme naplnenie dohody o odstúpení predsedníčky zdravotníckeho výboru.

Pozitívne vnímame ponuku odstúpenia ministerky Márie Kolíkovej a túto ponuku prijímame. Na miesto nového ministra požadujeme skúseného odborníka, ktorý nemá politické previazanie s vládami Róberta Fica a Petra Pellegríniho.

Taktiež prijímame ponuku na odchod Juraja Šeligu z postu podpredsedu NR SR.

Posledné dni sme počúvali tiež o tom, že koaliční partneri chcú naďalej pôsobiť vo vláde na základe výsledkov parlamentných volieb. Súhlasíme, a preto požadujeme prerozdelenie miest vo vláde striktne na pôdoryse výsledkov parlamentných volieb v roku 2020. To znamená, že strana SaS sa vzdá jedného ministerstva, ktoré jej hnutie OĽANO po voľbách prepustilo na svoj úkor.

Áno, uvedomujeme si aj svoj vlastný podiel zodpovednosti na súčasnej kríze v koalícii a tiež vážnosť situácie. A uvedomujeme si tiež, že oveľa dôležitejšie ako akékoľvek miesto jednotlivca v tejto vláde je budúcnosť Slovenska a ďalšie pôsobenie demokratickej vlády, nie vlády mafie. Preto, ak koaliční partneri naplnia záväzky, ktoré verejne deklarovali a z ktorých vychádzajú naše požiadavky, som ochotný odstúpiť z pozície predsedu vlády Slovenskej republiky a pôsobiť v nej ako jej člen.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce