22. 03. 2021 11:31 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

OĽANO reaguje na Sulíka: Veríme, že si bude stáť za slovom a vzdá sa funkcie

Podľa hnutia však jeho prvá reakcia na ich vyhlásenie tomu, žiaľ, nenasvedčuje.

Minister financií Igor Matovič, v pozadí minister hospodárstva Richard Sulík.
Minister financií Igor Matovič, v pozadí minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: TASR

Najväčšia koaličná strana verí, že vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík sa zachová ako chlap a bude si za svojim slovom o vzdaní sa funkcie ministra stáť.

„Jeho prvá reakcia na vyhlásenie OĽANO tomu, žiaľ, nenasvedčuje a skôr pripomína hľadanie povestnej Bugárovej tretej vety. Žiadna ministerská stolička by však nemala prevyšovať záujem o budúcnosť Slovenska. V tom idú členovia vlády za hnutie OĽANO príkladom, ale koaličné vládnutie musí byť férové a rovnako by sa mali správať všetci," konštatuje sa v reakcii hnutia na Sulíkove slová po nedeľnej tlačovej besede premiéra Igora Matoviča.

Igor Matovič.
Igor Matovič. Foto: TASR - Dano Veselský
 

Ďalej sa v ňom konštatuje, že OĽANO hrá fér a od koaličných partnerov očakáva naplnenie ich sľubov, ktoré sami deklarovali.

„Ak ani splnenie všetkých požiadaviek kladených na hnutie OĽANO nie je dostatočným dôvodom pre stranu SaS na zotrvanie v koalícii, je zrejmé, že jej cieľom je povalenie už druhej demokratickej vlády. To by však nebolo fér nielen ku koaličným partnerom, ale ani k občanom, ktorí si neželajú návrat mafie," tlmočil stanovisko hnutia hovorca Matúš Bystriansky.

OĽANO tvrdí, že splnilo všetky požiadavky koaličných partnerov: odvolalo Mareka Krajčiho z pozície ministra zdravotníctva a je pripravené vymeniť aj predsedu vlády.

„To jasne preukazuje, že oveľa viac ako o pozície vo vláde nám ide o udržanie súčasnej koalície, ktorú považujeme za jedinú alternatívu pre demokraciu a spravodlivosť na Slovensku a tiež za obranný val proti návratu mafie," píše sa vo vyhlásení.

Prečítajte si aj: Prezidentka čakala novú dohodu pri koaličnej kríze, nie podmienky

Premiér v nedeľu oznámil ochotu odísť z postu premiéra a pôsobiť ako člen vlády. Podmienkou je odchod vicepremiéra Richarda Sulíka (SaS) z vlády, odstúpenie Márie Kolíkovej i Juraja Šeligu (obaja Za ľudí) z funkcií, ako aj odchod šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS). OĽANO zároveň chce, aby sa SaS vzdala jedného ministerstva, ktoré jej OĽANO prepustilo.

SaS ocenila ochotu premiéra odísť z funkcie, na vzdanie sa ministerstva dôvod nevidí. Trvá na tom, že Matovič nemá byť vo vláde, inak SaS opustí kabinet. Za premiérovými personálnymi návrhmi vidí SaS osobnú pomstu.

Pozrite si podmienky, za ktorých je ochotný premiér vzdať sa funkcie.

 

VIAC Z Domáce