25. 03. 2021 20:35 , článok bol aktualizovaný 25. 03. 2021 21:12 | BRATISLAVA/TASR

J. Kertész, spoluobvinený s podnikateľom Z. Kollárom v korupčnej kauze, bude stíhaný väzobne

Ďalší obvinený Gabriel Bihercz zostáva na slobode.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Jozef Kertész, spoluobvinený s podnikateľom Zoroslavom Kollárom v korupčnej kauze, bude stíhaný väzobne. Ďalší obvinený Gabriel Bihercz zostáva na slobode. Rozhodol o tom vo štvrtok večer sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

„Sudca pre prípravné konanie ŠTS rozhodol o vzatí do väzby obvineného J. Kertésza Dôvodom väzby je obava z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba. Sudca nenahradil väzbu obvineného dohľadom probačného a mediačného úradníka," priblížila hovorkyňa. Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Sudca rozhodoval o dvojici od 9.00 h.

„Sudca pre prípravné konanie prepustil obvineného Gabriela Bihercza zo zadržania na slobodu. Sudca väzbu obvineného nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka, písomným sľubom obvineného ako aj zloženou peňažnou zárukou vo výške 30.000 eur. Sudca obvinenému uložil aj primerané povinnosti a obmedzenia. Rozhodnutie je právoplatné,” dodala na margo druhého obvineného Kudjáková.

Obaja sú obvinení z podplácania. Spolu s nimi je v kauze obvinený aj podnikateľ Tomáš Rajecký, Zoroslav Kollár a bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) Ľudovít Makó. Skupina je obvinená z korupčných trestných činov v súvislosti s ilegálnou výrobou cigariet.

V júli 2019 mali prostredníctvom štvrtej osoby v jednom byte v Bratislave a v reštaurácii prostredníctvom Tomáša Rajeckého a Zoroslava Kollára odovzdávať úplatky Ľudovítovi Makóovi. Ten ich mal včas varovať o prípadnom zásahu proti výrobe ilegálnych cigariet a ich pašovaniu. Úplatky sa mali pohybovať vo výške od 10.000 do 150.000 eur mesačne.
Po Tomášovi Rajeckom v pondelok (22. 3.) pôvodne polícia vyhlásila pátranie.

Podľa informácií TV Markíza sa však polícii už prihlásil s tým, že je po prekonaní ochorenia COVID-19. V minulosti bol spájaný s bratislavskou zločineckou skupinou piťovci a jeho meno figurovalo na tzv. mafiánskych zoznamoch. Gabriela Bihercza zase v minulosti spájali so zločineckou skupinou sátorovcov. Gang má na svedomí najmenej 80 ľudských životov.

Zoroslav Kollár je stále vo väzbe, keď bol minulý rok v októbri zadržaný počas akcie Víchrica. Obvinený je zo zasahovania do nezávislosti súdov. Od 12. marca čelí aj obvineniu, že poskytol bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) a námestníkovi SIS úplatok, aby ho nesledovali.


VIAC Z Domáce