28. 03. 2021 18:05 , článok bol aktualizovaný 28. 03. 2021 21:06 | BRATISLAVA/TASR, ml

Igor Matovič s Eduardom Hegerom si vymenia stoličky, Sulík sa vráti do vlády

OĽANO stiahlo svoje požiadavky, SaS tento krok ocenila.

Minister financií Eduard Heger.
Minister financií Eduard Heger. Foto: Úrad vlády SR

Igor Matovič s Eduardom Hegerom (obaja OĽANO) si vymenia stoličky. Heger sa stane premiérom a Matovič ministrom financií. OĽANO zároveň stiahlo všetky svoje požiadavky, čo znamená, že do vlády sa môže vrátiť aj Richard Sulík.

Boris Kollár (Sme rodina) na spoločnom tlačovom vyhlásení troch koaličných strán sľúbil, že takáto vláda má plnú podporu strany Sme rodina a zároveň vyhlásil, že ak sa podobná kríza v budúcnosti zopakuje, jeho strana už nebude jej súčasťou.

Spolu s Veronikou Remišovou (Za ľudí) sa všetci ospravedlnili ľuďom za trojtýždennú vládnu krízu.

"Rozhodol som sa na vyslovené požiadavky, ktoré sme mali voči stranám SaS a Za ľudí, akosi zabudnúť a ukázať, že v politike nemusí platiť pravidlo, kto do teba kameňom, ty do neho tiež," povedal Matovič s tým, že nebudú trvať ani na jednej z podmienok voči partnerom. Chce tak odstrániť prekážky, aby sa mohla koalícia zomknúť a pokračovať v práci na naplnení predvolebných sľubov. Ocenil však, že Za ľudí boli ochotní požiadavky splniť. SaS ich splniť podľa jeho slov odmietla. "Nevadí, to je za nami," dodal.

 

Heger chce v pondelok požiadať o stretnutie s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Dohodnúť sa chce na ďalšom postupe v súvislosti s rekonštrukciou vlády.

Eduard Heger má na poste premiéra podporu strany OĽANO a Sme rodina. Následne sa stretol aj s predsedníctvom strany Za ľudí, ktorých podporu takisto získal.

Heger získal dôveru Za ľudí

Predsedníctvo strany Za ľudí prijalo Eduarda Hegera (OĽANO) ako nového designovaného premiéra a vyjadrilo mu podporu. Informovala o tom predsedníčka strany a vicepremiérka Veronika Remišová v nedeľu večer po rokovaní predsedníctva. Dodala, že dôveru mu vyslovil aj poslanecký klub strany. Remišová zároveň potvrdila, že hnutie OĽANO už má aj nomináciu na post ministra zdravotníctva. Meno povedať nechcela, označila to však za dobrú nomináciu.

"Veríme, že vládna koalícia sa začne s novou energiou a s novou dynamikou venovať problémom ľudí. Čakajú nás nové výzvy," povedala Remišová. Hegera označila za človeka ochotného hľadať konsenzus, čo považuje za dôležitú úlohu predsedu vlády. Zároveň sa mali s Hegerom dohodnúť, že bude v pravidelnom kontakte aj s ich poslaneckým klubom.

Šéfka Za ľudí by bola najradšej, keby nová vláda mohla riadne fungovať už v stredu (31.3.). Poukázala na potrebu schváliť predĺženie núdzového stavu či opatrenia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Záležať však bude od Hegera i prezidentky SR Zuzany Čaputovej.
 

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga zdôraznil, že stanovisko poslaneckého klubu Za ľudí bolo jednotné. Potvrdila to aj Remišová. Na otázku, či sa do strany vrátia odídení poslanci, odpovedala, že dvere sú otvorené. Mária Kolíková (Za ľudí) by sa mala vrátiť na post ministerky spravodlivosti. Ochotu sama potvrdila.

SaS krok ocenila

V nedeľu večer čakalo ešte na Hegera stretnutie s Richardom Sulíkom. Strana SaS ešte pred stretnutím ocenila krok Igor Matovič upustiť od požiadaviek.

„Veríme, že po jeho volebnom výsledku to nebolo ľahké rozhodnutie. Prijímame ponuku Eduarda Hegera. Sme pripravení sa vrátiť do vlády a pokračovať v práci, v ktorej sme prestali," uviedla strana.

„Oznamujem ústretovosť strany SaS, návrh Igora Matoviča akceptujeme a tiež do určitej miery ustupujeme z našich požiadaviek," povedal Sulík s tým, že SaS je pripravená vrátiť sa ku koaličnej zmluve. „Nemáme dôvod otvárať koaličnú zmluvu a ani programové vyhlásenie vlády," vyhlásil predseda SaS ešte pred stretnutím s Eduardom Hegerom.

Richard Sulik potvrdil, že na všetky tri ministerské stoličky jeho strany sa vrátia odstúpení ministri. Branislav Gröling tak bude ministrom školstva, Ivan Korčok ministrom zahraničných vecí a Richard Sulík ministrom hospodárstva.

Reakcie opozičných a mimoparlamentných strán

Strana HLAS-SD označila riešenie vládnej krízy za je jedno nechutné divadlo. "Po mesiaci vzájomných hádok a urážok prišli koaličné strany so smiešnou rošádou, pri ktorej si len vymenia miesta vo vláde Igor Matovič a Eduard Heger. Usvedčený daňový podvodník sa teda stane ministrom financií a všetci ostatní, ktorí v uplynulých dňoch podávali demisie, sa pokojne vrátia do vlády. Táto absolútna fraška, výsmech občanom a pohŕdanie tisíckami ľudí, ktorí počas mesiaca vládnej krízy prišli o prácu či dokonca o život, má len jednu možnú odpoveď: podpis petície za vypísanie referenda o predčasných voľbách," uviedla v stanovisku hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

KDH reagovalo tým, že želá Slovensku vládu, ktorá bude slúžiť občanom, sústreďovať sa na ich dobro, zodpovedne riešiť skutočné problémy ľudí a nebude ich zaťažovať vlastnými spormi. Hegerovi preto zaželalo hnutie múdrosť a silu zvládať svoju službu, ak sa premiérom stane.

"Existuje jediné miesto, kde by mohol Igor Matovič škodiť rovnako ako doteraz. A to je na ministerstve financií," uviedol na sociálnej sieti Drucker.


VIAC Z Domáce