29. 03. 2021 10:42 , článok bol aktualizovaný 29. 03. 2021 17:04 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Viacerí poslanci OĽaNO sú nespokojní s Matovičovým rozhodnutím. O ďalšom postupe budú rokovať

Chcú sa rozprávať na klube aj s ministrami za OĽaNO. Naď hovorí, že všetci poslanci podporujú Hegera.

Na snímke poslanec parlamentu SR Ján Herák (OĽaNO).
Na snímke poslanec parlamentu SR Ján Herák (OĽaNO). Foto: TASR

Časť poslancov klubu OĽaNO je nespokojná s rozhodnutím Igora Matoviča podať demisiu. Potvrdil to poslanec Ján Herák.

„Je to v štádiu riešenia, ale vnímame nespokojnosť s viacerými poslancami z klubu OĽaNO. Samozrejme, o tom, čo bolo včera prezentované, budeme ešte diskutovať interne v rámci nášho klubu. Zopár poslancov s tým nie je stotožnených a budeme radi, ak dostaneme jasnú odpoveď od nášho predsedníctva a ministrov. Nespokojnosť je evidentná,“ povedal Herák. Či to znamená, že zvažujú odchod z poslaneckého klubu, nepotvrdil.

Niekoľko poslancov za OĽaNO podpísalo list, v ktorom vyjadrili nespokojnosť s požiadavkou, aby Matovič odstúpil z postu premiéra. Tvrdia, že ak tak urobí, oni odídu z klubu. Podľa televízie TA3 bolo týchto poslancov 15.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v relácii Braňo Závodský naživo v rádiu Expres však povedal, že všetkých 53 poslancov klubu Obyčajných stojí za Eduardom Hegerom ako budúcim premiérom. Dodal, že nová vláda by mohla byť vymenovaná už pred stredou (31.3.), aby v novom zložení mohla rokovať už na stredajšom zasadnutí.

Poslankyňa Lucia Drábiková (OĽaNO) hovorí, že o žiadnej vzbure v klube nevie a s Matovičovým rozhodnutím je spokojná.

„Igor, ktorý desať rokov neúnavne bojoval proti korupcii sa po včerajšom rozhodnutí ukázal ako dobrý líder. Dobrý líder nielenže vytvára svojich nasledovníkov, ale dáva priestor aj tomu, aby boli postavení noví lídri. Eda Hegera poznám vyše 20 rokov a som presvedčená, že čo sa týka jeho schopnosti a charakteru má na to, aby viedol Slovensko dobrým smerom. Je na to pripravený. Veľmi oceňujem tento Igorov krok,“ povedala Drábiková.

Dodáva, že neviem o tom, že by boli niekoľkí poslanci OĽaNO nespokojní. „Ľudia preferovali rôzne scenáre, ale politika je umenie možného a Igor sa ukázal ako vizionár a líder tým, že našiel spôsob, ako to znova naštartovať, aby sme mohli pokračovať v reformách. Neviem o tom, že by v našej strane malo dôjsť k vzbure,“ hovorí Drábiková.

Poslankyňa Katarína Hatráková potvrdila, že o Matovičovom rozhodnutí budú na klube ešte diskutovať. „O rozhodnutí Igora Matoviča podať demisiu budeme mať na klube rokovania, preto by som si zatiaľ nechala svoje vyjadrenie na neskôr, keď sa to celé vykryštalizuje. Názor v našej strany nie je jednotný, sme pluralitný klub, čo koniec-koncov bolo možné za rok nášho fungovania vnímať. Máme ale jednotný názor na to, že krízu treba ukončiť a predčasné voľby nie sú riešením,“ reagovala Hatráková.

Matovič vyhlásil, že si s ministrom financií Eduardom Hegerom vymenia miesta vo vláde a ostatné personálne požiadavky na koaličných lídrov stiahol. Do vlády sa tak môže vrátiť strana SaS aj Mária Kolíková (Za ľudí).


VIAC Z Domáce