29. 03. 2021 12:43 , článok bol aktualizovaný 29. 03. 2021 13:56 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Exriaditeľ SIS aj milionár Kollár zostávajú vo väzbe

Najvyšší súd zamietol ich prepustenie na slobodu.

Vladimíra Pčolinského priviezli na ŠTS.
Vladimíra Pčolinského priviezli na ŠTS. Foto: TASR

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský bude stíhaný väzobne. Rozhodol tom Najvyšší súd (NS) SR v pondelok na svojom neverejnom zasadnutí. Exriaditeľ SIS, ktorý mal prijať úplatok, aby tajná služba nesledovala podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára, bude stíhaný z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov.

„Senát 2T na dnešnom neverejnom zasadnutí o sťažnosti obvineného Vladimíra Pčolinského proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku zo 14. marca rozhodol tak, že napadnuté uznesenie zrušil a sám rozhodol o vzatí obvineného do väzby z dôvodu podľa paragrafu 71 odseku 1 písmena b Trestného poriadku,“ uviedla hovorkyňa.

NS SR na rozdiel od rozhodnutia prvostupňového súdu nezistil dôvody preventívnej väzby. Zároveň odvolací súd rozhodol o zamietnutí žiadosti obvineného o nahradenie väzby prevzatím záruky za ďalšie správanie obvineného dôveryhodnými osobami, písomným sľubom, dohľadom probačného a mediačného úradníka, ako aj peňažnou zárukou.

„Rešpektujem rozhodnutie NS SR,“ uviedla Pčolinského obhajkyňa Eva Mišíková. Advokátka uvítala, že odvolací súd vypustil, respektíve nezistil dôvod preventívnej väzby, teda, že by mohol obvinený pokračovať v trestnej činnosti. Bližšie sa k rozhodnutiu NS SR vyjadriť zatiaľ nemôže, keďže nemá k dispozícii jeho písomné zdôvodnenie.

Vladmíra Pčolinského zadržali príslušníci NAKA 11. marca v skorých ranných hodinách. Obvinili ho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40.000 eur. Úplatok mal byť za to, aby SIS nesledovala Zoroslava K. Vypovedajú voči nemu dvaja svedkovia - kajúcnici.

V deň rozhodovania o jeho väzobnom stíhaní na ŠTS sa vzdal funkcie riaditeľa SIS. Jeho odstúpenie prijala ako vláda, tak aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Väzobné síhaný bude aj milionár Kollár

Naďalej väzobne stíhaný bude aj podnikateľ Zoroslav Kollár, zadržaný v rámci minuloročnej policajnej akcie Víchrica. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

„Senát 5T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí zrušil uznesenie Špecializovaného trestného sudu z 2. marca vo veci obvineného Zoroslava Kollára, ktorým vyhovel jeho žiadosti o prepustenie z väzby a nahradil väzbu obvineného písomným sľubom obvineného, dohľadom probačného a mediačného úradníka a peňažnou zárukou 100.000 eur,“ uviedla hovorkyňa.

Ako vysvetlila, NS SR pri konštatovaní dôvodov kolúznej a preventívnej väzby sám rozhodol tak, že žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu zamietol a väzbu obvineného nenahradil žiadnym z navrhovaných spôsobov.

Zoroslav Kollár je vo väzbe od októbra minulého roka, keď bol zadržaný počas akcie Víchrica. Obvinený je zo zasahovania do nezávislosti súdov. Od 12. marca čelí aj obvineniu, že poskytol bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi Pčolinskému a bývalému námestníkovi SIS úplatok, aby ho nesledovali.

Najnovšie mu pribudlo obvinenie v ďalšej korupčnej kauze. Spolu s podnikateľom Tomášom Rajeckým mal Zoroslav Kollár podplácať bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) Ľudovíta Makóa v prípade ilegálnej výroby cigariet.

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce