29. 03. 2021 20:05 | BRATSLAVA/TV Markíza

Dvaja žiaci v meste. Jeden sa učí so spolužiakmi, druhý je doma stále izolovaný

Všetci čakajú, že sa deti po veľkonočných prázdninách vrátia do škôl.

Ilustračn snímka.
Ilustračn snímka. Foto: TV Markíza

Bude mať už otváranie škôl po veľkonočných prázdninách jasné pravidlá? Podľa tých aktuálnych rovnako nefungujú ani dve susedné školy. Riaditelia aj rodičia čakajú, že sa deti po veľkonočných prázdninách vrátia do škôl. Isté to však nie je.

Jeden sa učí so spolužiakmi a druhý je doma stále izolovaný. Takto rozdielne vyzerá učenie dvoch školákov z toho istého mesta. Tretiaka sme navštívili pred dvomi mesiacmi, Števka učenie z domu bavilo.

K školákovi sme sa po čase vrátili. Už nie do detskej izby, ale do triedy. Po mesiacoch online učenia Števko opäť chodí do školy. „Zmenilo sa toho veľmi veľa. Mám kontakt s učiteľkou, s kamarátmi. Je to lepšie takto. Učí sa mi ľahšie, ale inak je to skoro také isté,“ vyznal sa tretiak.

Učiteľka Mária Štrbová hovorí, že situácia je určite lepšia nielen pre deti, ale aj pre pedagógov. „Sila kolektívu je dôležitá. Deti sa ľahšie učia, lepšie. Navzájom sa povzbudzujú, a aj keď sa sústredia na to vyučovanie, príde prestávka a môžu vypnúť, príde taká psychohygiena, ktorá im doma chýbala,“ tvrdí.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Hanc
 

Nie všetci mladší žiaci sa však učia v laviciach. Každá škola funguje inak. Niekde majú plné triedy, inde púšťajú len tie deti, ktorých rodičia musia chodiť do práce. Druhák Viktor sa do školy zatiaľ nevrátil.

„Mesiace som už nebol v škole. Je to trošku skľučujúce, lebo stále byť na obrazovke je únavné. Niekedy robíme také prezentácie, čo sa nedajú vidieť v zošite a je to nanič. Sme v príliš malom priestore, že nemôžeme ísť skoro vôbec von,“ posťažoval si Viktor.

Rozhodnúť o otvorení škôl pre všetky deti prvého stupňa a neskôr aj druhého by mohli epidemiológovia už v utorok (30. 3.) na pravidelnej pandemickej komisii.

„Ministerstvo školstva dlhodobo a konzistentne presadzuje čo najskorší prístup k prezenčnej forme vzdelávania pre čo najväčší okruh detí a žiakov v bezpečnom prostredí. Rovnako ako doposiaľ, bude ministerstvo pri otváraní škôl postupovať s ohľadom na vývoj epidemiologickej situácie a na základe odporúčaní epidemiológov a odborníkov,“ napísal nám v stanovisku rezort.

Reportáž spracovala Monika Grznárová.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce