30. 03. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zdravotníctvu má šéfovať Lengvarský. Pomerne neznáme meno, ale skúsený lekár a vojak

Jeho budúci spolupracovníci o ňom doteraz veľa nevedeli. Očakávania sú veľké.

Vladimír Lengvarský počas očkovania 11. januára.
Vladimír Lengvarský počas očkovania 11. januára. Foto: TASR

Neznáme meno, skúsený lekár, vojak. To sú atribúty nového adepta na ministra zdravotníctva. Rezort by mohol čochvíľa prevziať Vladimír Lengravský. Opozícia hovorí, že nie sme vo vojne, aby sme potrebovali generála. Analytici a kolegovia z koalície si naopak myslia, že po Marekovi Krajčím to bude vítaná zmena.

Vladimír Lengravský už súhlasil, aby ho koalícia navrhla za nového ministra zdravotníctva. V rezorte nepatrí medzi najznámejšie mená. Viacerí jeho budúci spolupracovníci o ňom doteraz veľmi veľa nevedeli.

Podľa koaličnej poslankyne Jany Bittó Cigánikovej si jeho nominácia zaslúži reálnu šancu. Jej opozičný kolega Richard Raši o dezignovanom ministrovi počul iba to, že je profesionálny vojak.

Dobre ho však pozná iný generál a aktivista združenia Občianski demokrati Slovenska Pavel Macko. Hovorí, že ide o vyrovnaného človeka s dobrou povahou, vzdelaním aj praxou. „Nie je to len zelená guma, už som čítal aj takéto komentáre. Je to človek, ktorý má v sebe dosť pokory a rešpektu. Nie je to typický vojak, ktorý bude rozkazovať. Je to rozhľadený človek,“ opísal ho.

Riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku Vladimír Lengvarský
Riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku Vladimír Lengvarský Foto: TASR/Martina Kriková
 

Vladimír Lengravský bol hlavným lekárom Ozbrojených síl a veliteľom vojenského zdravotníctva, špecializáciou je všeobecný lekár. Pôsobil aj na misiách na Golanských výšinách či v Iraku. Minulý rok ho prezidentka menovala brigádnym generálom a minister obrany zasa riaditeľom vojenskej nemocnice.

Jaroslav Naď bude rád, že takýto špičkový odborník bude na ministerstve. Na druhej strane mu bude chýbať v ružomberskej ústrednej vojenskej nemocnici.

Naopak Raši tvrdí, že Slovensko nie je vo vojnovom stave, aby potrebovalo vo funkcii armádneho generála.

Veronika Remišová verí, že bude razantným ministrom. Svoj názor odôvodnila tým, že keď máme pandémiu, tak potrebujeme razantné riešenia.

Práve neschopnosť presadiť protiepidemické opatrenia a mäkká povaha zohrali svoju úlohu pri odchode Mareka Krajčího. On sám verejne povedal, že je vo vláde bezmocný. Podľa Rašiho Krajčí „dokázal latku nastaviť tak nízko, že sa už nedá podliezť“.

Bittó Cigániková si myslí, že Lengvarský môže disponovať vlastnosťami, ktoré Krajčímu chýbali. „Mnohí hovoria, aj ja, že Marek Krajčí je dobrý človek, ale na výkon ministra nestačí byť dobrý človek,“ tvrdí.

Analytik Martin Smatana vidí jeho nomináciu pozitívne. „Už len z toho, že je generál a lekár, vyplýva, že to bude osoba oranizačne silná,“ doplnil.

Vladimír Lengravský sa nechce vyjadrovať, kým úrad naozaj oficiálne nepreberie. Potom naňho čakajú viaceré výzvy. Doriešiť musí pandémiu, očkovanie či testovanie a popri tom nepandemické oblasti – reformu nemocníc, ambulancií či nedostatok zdravotníkov.

Viac v reportáži Zuzany Javorovej.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce