31. 03. 2021 10:46 , článok bol aktualizovaný 31. 03. 2021 14:59 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Otváranie kostolov odobrili odborníci. Nesúhlasia však s cestovaním medzi okresmi

Eduard Heger nevedel povedať, za akých podmienok a pre koho sa otvoria kostoly.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vláda povolila návštevu kostolov. Dezignovaný premiér Eduard Heger oznámil, že po stretnutí s arcibiskupom Stanislavom Zvolenským povolia individuálne návštevy kostolov. Bohoslužby a omše tak povolené naďalej nebudú.

Ľudia budú môcť íst do kostola za účelom individuálnej duchovnej starostlivosti, napríklad spovede. Táto cesta bude súčasťou výnimiek zo zákazu vychádzania. Heger však zatiaľ nevie definovať individuálnu duchovnú starostlivosť. Presné pravidlá, čo pod tento pojem spadá a ako to bude fungovať v kostoloch vydá hlavný hygienik.

Podľa Hegera je toto opatrenie dôležité z psychologického hľadiska. Dodal, že opatrenie podporilo aj konzílium odborníkov. Zneužívania výnimky sa nebojí. Apeluje na ľudí, aby naďalej necestovali medzi okresmi a dodržiavali všetky platné opatrenia.

Epidemiologička z konzília odborníkov Henrieta Hudečková priblížila, ako tento návrh mysleli. Odborníci hovorili o individuálnej pastorácii a individuálnych službách. Nemusí sa to týkať len kostolov, ale aj stretnutí na fare alebo v duchovnom spoločenstve. Hudečková hovorí, že najmä evanjelická cirkev funguje v rámci malých spoločenstiev. Aj v tých by sa ale podľa nej mali stretávať s duchovným len ľudia z jednej domácnosti. Nemá dôjsť k miešaniu cuzích ľudí.

Tak isto sú odborníci proti cestovaniu naprieč okresmi. Podľa Hudečkovej naďalej platí zákaz vychádzania z okresu a návšteva kostola podľa nej nemá byť výnimkou. Za duchovnou individuálnou službou by ste tak mali ísť len vo svojom okrese. Hudečková priznáva, že nevie, v akej podobe to nakoniec vláda prijala.

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara považuje výnimku zo zákazu vychádzania, ktorá sa týka cesty na účel individuálnych duchovných potrieb za krok správnym smerom.

Kramara dodal, že sú radi, že sa vláda rozhodla legálne garantovať aspoň možnosť individuálnej pastorácie. „Z rozhodnutia vyplýva, že cesta do a z kostola dostala výnimku zo zákazu vychádzania. Kto bude chcieť, môže sa aspoň súkromne pomodliť v kostole, za dodržania platných hygienických predpisov. Doteraz sa, žiaľ, opakovane stávalo, že polícia kostoly zatvárala,“ uviedol Kramara.

„Máme nádej, že čo najskôr dôjde aspoň k čiastočnému uvoľneniu úplného zákazu verejných bohoslužieb,“ povedal Kramara. Podľa neho aj zvažovaný spôsob v exteriéri by bol pravdaže lepší, než teraz platný úplný zákaz.

Čítajte tiež: Vláda rozhodla. Platnosť antigénových testov sa predĺži

 


VIAC Z Domáce