31. 03. 2021 16:48 , článok bol aktualizovaný 31. 03. 2021 16:55 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Tu sú podmienky, ktoré musíte dodržiavať pri stretnutí s duchovným

O duchovnú službu môžu požiadať aj pozitívni na ochorenie COVID-19.

Verejná bohoslužba v Dóme sv. Alžbety v Košiciach.
Verejná bohoslužba v Dóme sv. Alžbety v Košiciach. Foto: TASR – František Iván

Vláda prijala uznesenie, ktorým povoľuje ľuďom individuálnu duchovnú starostlivosť. Úrad verejného zdravotníctva priblížil, ako bude toto nové opatrenie v praxi fungovať.

Pod pojmom duchovná starostlivosť sa myslí individuálna duchovná služba a individuálna pastoračná služba. Duchovná služba je individuálne spovedanie a individuálny duchovný rozhovor s duchovným. Duchovná služba môže zahŕňať aj psychickú prvú pomoc, copingové stratégie zvládania stresu, krízy alebo smútenia pri strate blízkej osoby.

Túto službu môže duchovný poskytnúť buď v kostole, pastoračnom centre, ale aj doma u veriaceho a aj v sociálnom, zdravotnom, výchovnom či azylovom zariadení.

Individuálna pastoračná služba zahŕňa najmä: vysluhovanie sviatostí v prirodzenom prostredí osoby/veriaceho, v ZSS, DOS, ústavných zdravotníckych zariadeniach, hospicoch a rehoľných spoločenstvách komunitného typu; zaopatrovanie chorých a sviatosť pomazania chorých. Touto službou môže byť poskytnutá aj Eucharistia veriacim.

Takisto môže byť poskytovaná doma, v kostole či v zariadení.

Duchovnú službu môže vykonávať osoba, ktorá nie je v karanténe a je zdravá a vopred sa musíte telefonicky alebo emailom dohodnúť na termíne a mieste duchovnej či pastoračnej služby. Tá sa má poskytnúť na mieste, kde je možné dodržať protiepidemické opatrenia. Ideálne sú teda exteriéry kostola alebo dobre vetrateľný priestor, prípadne v priestore, kde sa pohybuje maximálne šesť ľudí.

Na mieste je nutné zabezpečiť dezinfekčný prostriedok, jednorazové vreckovky a odpadkový kôš.

Takisto osoba, ktorej je poskytovaná služba, musí pravdivo uviesť, či má príznaky respiračného ochorenia, či bola v kontakte s pozitívne testovanou osobou, alebo či má nariadenú izoláciu.

Osoba, ktorá sa zúčastňuje na duchovnej službe, musí mať na tvári respirátor, veriaci musia dodržiavať dvojmetrové odstupy a dodržiavať respiračnú hygienu. Duchovný musí mať zároveň negatívny test nie starší ako sedem dní. Výnimku majú tí, ktorí prekonali COVID-19.

Povolené je aj individuálne sväté prijímanie. V takom prípade musí veriaci aj duchovný používať ochranné prostriedky, vrátane rukavíc a respirátora. Veriaci si na veľmi krátku chvíľu zloží respirátor, dostane hostiu do rúk a vloží si ju do úst. Potom si prekryje ústa a nos respirátorom.

Duchovnú službu môžu dostať aj ľudia pozitívni na COVID-19. V takom prípade by ju mal poskytovať duchovný alebo terapeut zaočkovaný druhou dávkou vakcíny a použitím ochranných pomôcok, teda overalu, rukavíc, štítu, návlekov a respirátora.

Ak poskytovateľ služby nie je zaočkovaný, musí po vykonaní služby nastúpiť do povinnej 14-dňovej karantény a na ôsmy deň podstúpiť PCR test.

Vysluhovanie omší a liturgických obradov je povolené len online.


VIAC Z Domáce