01. 04. 2021 19:01 | BRATISLAVA/TV Markíza

Okrem covidu čakajú nového ministra aj ďalšie výzvy

Reforma zdravotníctva a stratifikácia celého nemocničného systému.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto: TASR

Bude musieť bojovať s pandémiou aj rozvíjať zdravotníctvo. Máme ďalšieho nového ministra. Rezort zdravotníctva vedie Vladimír Lengvarský. Okrem COVID-u však naňho čakajú aj ďalšie výzvy, a to reforma zdravotníctva a stratifikácia celého nemocničného systému.

Vladimír Lengvarský je bývalý riaditeľ vojenskej nemocnice. Pred tým bol tiež hlavným lekárom ozbrojených síl. Je brigádny generál, všeobecný lekár. Od štvrtka (1. 4.) je ministrom zdravotníctva.

Premiér Eduard Heger mu pri uvádzaní do funkcie poprial veľa zdravia i odvahy, je si istý, že bude veľmi dobrý na ministerskej pozícii.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a premiér Eduard Heger.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a premiér Eduard Heger. Foto: TASR
 

Preberá rezort, ktorý bude naďalej v najväčšej miere zodpovedný za ďalší priebeh pandémie. No v zdravotníctve sú nahromadené aj ďalšie problémy. Politici, zdravotníci aj ľudia teda majú veľké očakávania. „Potrebujete v prvom rade nejaké mamažérske zdatnosti, skúsenosti. A niekedy možno aj tvrdú ruku, hlavne v týchto ťažkých časoch,“ tvrdí predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková.

Podľa aktivistu združenia Občianski demokrati Slovenska Pavla Macka je nový šéf rezortu človek, ktorý má v sebe dosť pokory a rešpektu, nie je to typický vojak, ktorý bude iba rozkazovať.

„Nastupujem na tento rezort s veľkým rešpektom a úctou pred všetkými zdravotníckymi pracovníkmi za ten rok boja proti pandémii. Budem pozorne počúvať svojich kolegov, odbornú obec, vedcov a opatrenia presadzovať také, aby sme po prvé pandémiu potlačili a po druhé umožnili ďalší rozvoj zdravotníctva na Slovensku,“ povedal Lengvarský.

Vladimír Lengvarský počas očkovania 11. januára.
Vladimír Lengvarský počas očkovania 11. januára. Foto: TASR
 

Nový minister v deň vymenovania ešte na novinárske otázky odpovedať nechcel. Chce si nechať čas na zorientovanie. Najskôr sa teda pred médiá postaví zrejme až v utorok po Veľkej noci. A to bude zároveň aj deň, kedy by nám mal všetkým oznámiť, čo bude so Sputnikom.

„Konkrétne kroky a následne vyhlásenie môžeme spraviť až po tom, keď sa zoznámim so stavom na ministerstve, vypočujem si všetky relevantné subjekty,“ povedal novinárom Lengvarský.

Súbežne s preberaním rezortu zasadalo na ministerstve aj konzílium epidemiológov. Radia sa najmä o tom, čo bude nasledovať po Veľkej noci a ako bude vyzerať postupné uvoľňovanie opatrení. No na nového ministra čakajú aj iné výzvy ako COVID-19.

Viac v reportáži Zuzany Javorovej a Ľubice Janíkovej.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce