07. 04. 2021 12:03 , článok bol aktualizovaný 07. 04. 2021 16:10 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Podnikatelia v gastrosektore a cestovnom ruchu dostanú pomoc 120 mil. eur

Základnou podmienkou je pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Na pomoc gastrosektoru a cestovnému ruchu pôjde ďalších 120 miliónov eur. Oznámil to v stredu (7. 4.) predseda parlamentu Boris Kollár spolu s premiérom Eduardom Hegerom. Dohromady tak na pomoc tomuto odvetviu bude vyčlenených 220 miliónov eur.

 

„Budeme vedieť pomôcť veľmi veľa podnikateľom v gastrosektore, cestovnom ruchu, ktorí boli decimovaní touto pandémiou a tento sektor bol najviac postihnutý," skonštatoval Kollár.

Minister financií Igor Matovič priblížil, že podnikateľom v gastre a cestovnom ruchu sa nahrádza 10 percent výpadku ich tržieb.

Podľa ministra dopravy Andreja Doležala budú môcť o túto pomoc po novom žiadať aj subjekty, ktoré vznikli počas roka a nemôžu sa porovnať s referenčným rokom 2019.

Doteraz bola otvorená výzva v rámci tejto schémy, počas ktorej bolo možné čerpať pomoc za mesiace apríl až október 2020. „Vďaka tejto pomoci budeme môcť otvoriť ďalšiu výzvu prakticky okamžite už najbližšie dni, a to bude výzva za mesiace november až marec 2021. Zatiaľ sme stále v rovine 'de minimis'. Očakávame schválenie veľkej schémy, ktorá prekračuje hranicu 200.000 eur, najbližšie dni, najbližšie týždne," poznamenal Doležal.

Schéma pomoci pre cestovný ruch a gastrosektor.
Schéma pomoci pre cestovný ruch a gastrosektor. Foto: Ministerstvo dopravy a výstavby SR
 

V ďalšej etape schémy ,,de minimis” budú oprávnenými prijímateľmi prevádzky stravovacích a ubytovacích zariadení, cestovných kancelárií a agentúr, aquaparkov, kúpalísk, sprievodcovia v cestovnom ruchu, organizácie kongresov a podnikových výstav, botanické a zoologické záhrady a prírodné rezervácie, zábavné parky a lunaparky, prevádzka lanoviek a lyžiarskych vlekov, múzeá s prehliadkami pre verejnosť, historické pamiatky a turistické zaujímavosti.

Základnou podmienkou na získanie štátnej pomoci je pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. Vyhodnocuje sa každý mesiac zvlášť a výška pomoci sa bude odvíjať od vyčíslenej straty. Limit čerpania je stanovený na 200-tisíc eur na žiadateľa, keďže ide o tzv. schému pomoci "de minimis".

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 

Ministerstvo dopravy pôvodne žiadalo 157 miliónov eur navyše na pomoc pre cestovný ruch. Už alokovaných 100 miliónov eur by podľa Doležala nestačilo ani do konca minulého roka.

Minister dopravy odôvodnil zmenu požadovanej sumy tak, že týchto 120 miliónov eur je v rámci schémy minimálnej pomoci do 200-tisíc eur. Veľká schéma pomoci však ešte nie je schválená Európskou komisiou. „Ten rozdiel sú práve prostriedky pre veľké subjekty, ktoré presahujú schému 'de minimis', takže bude to rozdelené na dve časti," dodal Doležal.

 

Reakcia asociácie hotelov na pomoc

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska víta ďalších 120 miliónov eur určených na pomoc pre gastrosektor a cestovný ruch. Táto podpora by mala zabezpečiť vyplácanie pomoci od novembra 2020 do mája tohto roka.

Ubytovacie a stravovacie zariadenia, ale aj ostatné služby cestovného ruchu sú dlhodobo zatvorené pre pandémiu. Viaceré z nich nie sú schopné splácať základné záväzky a dostali sa do kolotoča dlhov a problémov.

Ako ďalej upozornil generálny manažér asociácie Marek Harbuľák ich organizácie dlhodobo upozorňuje na kritickú situáciu v segmente cestovného ruchu, ktorý patrí medzi odvetvie najviac postihnuté pandémiou.

„Napriek cielenej pomoci, ktorá prišla doslova na poslednú chvíľu v decembri 2020, sa stále nepodarilo pomôcť všetkým právoplatným žiadateľom o túto pomoc v schéme de minimis, ktorej limit je 200-tisíc eur," podotkol Harbuľák.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 

Prvých 100 miliónov eur sa podľa neho vyčerpalo na podporu prevádzok cestovného ruchu veľmi rýchlo a nestačilo ani na cielenú pomoc do konca minulého roka. „Naďalej však očakávame, že po schválení tzv. veľkej schémy pomoci Európskou komisiou vláda dofinancuje aj tieto kompenzácie pre podniky," zdôraznil.

Asociácia je presvedčená, že najlepšou pomocou pre cestovný ruch je postupné otváranie prevádzok vzhľadom na vývoj pandémie na Slovensku. „Súčasťou otvárania bude, prirodzene, i dodržiavanie všetkých bezpečnostných a hygienických opatrení, ktoré budú nevyhnutné," dodal Harbuľák.


VIAC Z Domáce