07. 04. 2021 10:56 | BRATISLAVA/zg, TASR

Minister priblížil plán otvárania škôl. Žiaci sa zrejme vrátia do lavíc po 19. apríli

Termín musia ešte vo štvrtok odobriť odborníci.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Od 19. apríla by sa do škôl mohli vrátiť končiace ročníky, v niektorých regiónoch dokonca celé školy. Po rokovaní vlády to povedal minister školstva Branislav Gröhling s tým, že definitívne stanovisko by mali dať vo štvrtok (8. 4.) odborníci. Rozhodnutie ministra k aktuálnemu fungovaniu na školách je platné do nedele 11. apríla.

„Dohoda s epidemiologickým tímom je, že školstvo by sa malo od tohto dátumu prepnúť do regionálneho systému COVID automatu. Je to signál od vlády, že otváranie škôl je pre ňu priorita,“ ozrejmil.

 

Minister si myslí, že okrem kloktacích testov by sa mali zabezpečiť aj nejaké iné testy, ktoré by sa dali používať v školách rýchlejším spôsobom.

„Ak pristúpime potenciálne od 19. apríla k otváraniu škôl, tak budeme využívať kloktacie testy. Som rád, že máme za sebou pilotné fázy,“ povedal minister školstva s tým, že sa vychytajú problémy, ktoré pri tomto druhu testovania nastali. Z jedného milióna zaobstaraných testov sa podľa šéfa rezortu školstva minulo okolo 20-tisíc.

Podľa Gröhlinga sa prehodnocuje aj stratégia testovania na školách. Povinnosť testovania pre rodičov podľa ministra školstva zostane naďalej platná. Ako tvrdí, chcú tým zabrániť tomu, aby sa ochorenie začalo šíriť.

„Je fakt, že bude naďalej fungovať aj školský semafor, ktorý hovorí, že keď nastane ‚minohnisko‘, tak sa budú zatvárať triedy alebo školy,“ dodal.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce