08. 04. 2021 11:32 , článok bol aktualizovaný 08. 04. 2021 12:38 | BRATISLAVA/TASR

Cesta Matoviča búra mýty o „odstúpení“ expremiéra, tvrdí to poslanec Valášek

SaS v tom problém nevidí.

Igor Matovič.
Igor Matovič. Foto: TASR

Let ministra financií a expremiéra Igora Matoviča (OĽANO) do Ruska ovplyvní podľa slov poslanca Národnej rady (NR) SR Tomáša Valáška slovenskú domácu a zahraničnú politiku. Skonštatoval to na sociálnej sieti. Cesta podľa neho zvyšuje možnosť ďalšej koaličnej krízy. Valášek sa nazdáva, že Matovič bude akýmsi ministrom pre všetko a nevzdal sa úplne svojej agendy z premiérskych čias. Poukázal aj na súvislosť so zhromaždením ruskej armády na hraniciach Ukrajiny.

Cesta Matoviča podľa Valáška búra mýty o „odstúpení“ expremiéra. Skonštatoval, že minister financií je druhý najmocnejší muž vlády a cez peniaze nepriamo kontroluje iných ministrov. „Táto cesta potvrdila, že pre expremiéra je aj táto dôležitá agenda len pridruženou činnosťou a mieni sa naďalej venovať aspoň časti tém, ktorú riešil ako premiér. Bude akýmsi ministrom pre čokoľvek sa mu zachce a vláda Igora Matoviča ostáva vládou Igora Matoviča,“ podotkol.

ŠÚKL vydal stanovisko k Sputniku V, Matovič bojuje za ruskú vakcínu v Moskve

Valášek tiež tvrdí, že expremiér týmto zároveň stavia do nemožnej situácie strany Za ľudí a SaS a zvyšuje pravdepodobnosť ďalšej krízy či kolapsu vlády. „Od cesty budú chcieť dať ruky preč, ale to celkom nejde,“ myslí si. Ozrejmil, že o zahraničných cestách ministrov rozhoduje vláda a táto Matovičova cesta na programe jej rokovania v stredu (7. 4.) nebola. Predpokladá, že možno príde dodatočná žiadosť o schválenie cesty, no šéf diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) a ministerky Mária Kolíková a Veronika Remišová (obe Za ľudí) môžu hlasovať proti, ale budú prehlasovaní.

Za najdôležitejšie považuje Valášek to, ako Matovič naloží s otázkou ruských vojsk na hranici Ukrajiny. „Letí tam v čase, keď Moskva nazhromaždila najviac vojsk od intervencie na východe Ukrajiny v roku 2014. Za týchto okolností, keď vysoký predstaviteľ členskej krajiny EÚ a NATO navštívi Moskvu, nemôže sa tváriť, že ho dianie na Ukrajine nezaujíma,“ namieta Valášek. Ako minimum by mal podľa neho Matovič podporiť dlhodobú slovenskú, európsku a aliančnú pozíciu, že Rusko je v tomto konflikte agresorom, malo by jednotky z hranice stiahnuť a kontrolu nad hranicou navrátiť Ukrajine. Hovorí, že čokoľvek iné znamená ísť proti záujmom Slovenska.

SaS: Ľudia musia o Sputniku dostať pravdivé informácie

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vníma cestu ministra financií Igora Matoviča ako snahu dopomôcť overovaniu, aby mohli byť občania Slovenska očkovaní vakcínou Sputnik V.

„Záleží nám na tom, aby Sputnik ďalej nerozdeľoval koalíciu a spoločnosť. Faktom je, že dovoz Sputnika bol neštandardný a boli vynechané pravidlá pre garanciu bezpečnosti liečiva. Dnes máme v sklade vakcínu, ktorej dochádza čas, o ktorú má časť spoločnosti záujem, ale nemáme a nebudeme mať kladné stanovisko ŠÚKL. Musíme sa s touto situáciou vysporiadať v prospech občanov a bez toho, aby sme odborníkov tlačili do politických rozhodnutí a utajovania dôležitých faktov. Potrebujeme riešenie," uviedla predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková.

Strana SaS nebude zdržiavať podanie vakcíny, ktorú máme na sklade a jej stabilitu vie ŠÚKL garantovať len tri mesiace, ale bude nápomocným koaličným partnerom. „Budeme akceptovať spustenie očkovania Sputnikom v prípade, že sa tak nový minister zdravotníctva rozhodne, ak verejnosť vopred dostane komplexné a neskreslené informácie o vakcíne od ŠÚKL. Správa obsahuje aj informácie o tom, že výrobca odmietol dať všetky potrebné podklady pre zhodnotenie prínosov a rizík. Tiež sa vďaka nej verejnosť dozvie, že máme na Slovensku iné zloženie vakcíny vyrobenej zrejme na inom mieste, ako deklarujú dokumenty, iné ako dostali ďalšie krajiny a iné aké pozitívne hodnotil časopis Lancet. Ak sa napriek tomu rozhodnú občania pre očkovanie Sputnikom, musia byť prísne sledovaní a musí byť vedená štatistika nežiaducich účinkov, ku ktorej sa ŠÚKL nevie dostať napriek tomu, že sa vakcínou Sputnik očkuje v mnohých krajinách," uzavrela Bittó Cigániková.

SaS naďalej dôveruje odborníkom a rovnako ako oni odporúča obyvateľom, aby sa očkovali registrovanými vakcínami, ktorých pomer prínosov a rizík, na rozdiel od Sputnika V, poznáme.

Minister financií Matovič sa vo štvrtok v Moskve stretne s výkonným riaditeľom Ruského fondu priamych investícií Kirillom Dmitrijevom. Rokovanie sa má podľa slov rezortu financií týkať vakcíny Sputnik V. „Cieľom pracovného stretnutia je doriešenie technických záležitostí súvisiacich s realizáciou dodávok tejto vakcíny na Slovensko,“ ozrejmilo ministerstvo.

Pozrite si, ako reagoval Richard Sulík:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce