08. 04. 2021 12:05 , článok bol aktualizovaný 08. 04. 2021 12:31 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Smer-SD zvoláva schôdzu parlamentu ku covidu. Ak neprejde program, navrhnú odvolať Hegera

Návrh chcú podať do utorka.

Predseda Smer-SD Robert Fico.
Predseda Smer-SD Robert Fico. Foto: TASR

Smer-SD chce iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej chce počuť odpovede ohľadne pandemickej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Ak poslanci neschvália jej program, podľa vyjadrení šéfa sociálnych demokratov Roberta Fica zvolajú schôdzu na odvolanie premiéra Eduarda Hegera.

Opoziční poslanci chcú vedieť kto je zodpovedný za obete COVID-19, za akútny nedostatok vakcín v apríli, za nákup nepresných antigénových testov, za škandál ohľadne ruskej vakcíny Sputnik V, ako aj kto nesie zodpovednosť za „totálne zlyhanie" pri Pláne obnovy.

„Verím, že verejnosť má právo vedieť odpovede na tieto otázky a k našim 26 podpisom sa pripoja ďalší. Chcem to do utorka (13. 4.) podať,“ zdôraznil.

Fico, okrem iného tiež povedal, že Sputnik je v medzinárodnom meradle akceptovateľná vakcína. „Ak ju ľudia chcú, nech ju dostanú. Záleží mi na tom, aby sme našli o nej pravdu a používala sa. Chceme vedieť, kto dovoz podpísal a za akú cenu. Očakávam, s čím príde z Moskvy Igor Matovič. Čokoľvek sa vyrokuje k Sputniku V len privítam,“ vyhlásil Fico.

Fico pripomenul, že vakcína Sputnik nepatrí do kompetencií ministra financií a kvalita očkovacej látky je záležitosťou rezortu zdravotníctva. V súvislosti s hrozbou ruskej armády na hranici s Ukrajinou sa obáva, že môže v krátkom čase dôjsť k "čistému politickému rozhodnutiu" a prijatiu Ukrajiny do NATO z politických dôvodov. Nemyslí si, že Ukrajina je na to pripravená.

Môže ísť podľa neho o snahu posunúť hranice NATO k Rusku, čomu sa Rusi zrejme nebudú len tak prizerať. Dodal, že ak by potom došlo k napadnutiu Ukrajiny ako krajiny NATO, štáty v Aliancii by jej museli pomôcť.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce