08. 04. 2021 16:37 | BRATISLAVA/TASR

Čaputová o Matovičovej ceste: Mala by zmysel, ak by sme získali údaje o Sputniku

Podľa prezidentky s návštevou do Moskvy je spojených zatiaľ viac otázok než odpovedí.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TASR - Martin Baumann

Cesta ministra financií Igora Matoviča do Moskvy by mohla byť zmysluplná, keby jej výsledkom bolo dodanie informácií k vakcíne Sputnik V zo strany Ruska. Vo štvrtok to povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

„S touto cestou je spojených zatiaľ viac otázok než odpovedí. Budem k nej vedieť zaujať stanovisko po tom, aké výsledky vyrokoval, alebo čo bolo predmetom tejto cesty," povedala.

Adenovírusová ruská vakcína Sputnik V v sklade v Šarišských Michaľanoch.
Adenovírusová ruská vakcína Sputnik V v sklade v Šarišských Michaľanoch. Foto: TASR - Milan Kapusta
 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv vo štvrtok (8. 4.) oznámil, že výrobca Sputnika V ústavu nedodal približne 80 percent dát nevyhnutných na jeho zhodnotenie. Ako informovala šéfka ústavu Zuzana Baťová, prijatie záveru o pomere prínosov a rizík neumožnili nedostatok a nekonzistentnosť údajov.

Rovnako dodala, že vakcíny dovezené na Slovensko sa nedajú porovnávať s tými používanými v zahraničí, keďže ich spája len názov.

Minister financií vedie v Moskve technické rokovania o ruskej vakcíne Sputnik V. Predseda vlády Eduard Heger deklaroval, že nejde o geopolitiku, ale o snahu zabezpečiť pre obyvateľov Slovenska čo najviac vakcín. „Môj názor, či sa rozhodneme pre Sputnik V, nie je až taký podstatný. Riadim sa názorom odborníkov. Mám však viac informácií, aké sú dnes v médiách," uviedol Heger.

Túto agendu už podľa neho rieši nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Som s ním v úzkom kontakte. On je povolanou osobou, aby túto tému komunikoval. Mňa priebežne informuje. Keď urobíme rozhodnutie, veľmi rád ho budem komentovať," povedal premiér.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce