09. 04. 2021 09:26 , článok bol aktualizovaný 09. 04. 2021 09:58 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Krajniak je opäť ministrom práce, do rezortu sa rozhodol vrátiť až po rozhovore s Čaputovou

S jeho nomináciou súhlasil aj premiér, ktorý má jeho vymenovaním kompletný kabinet.

Milan Krajniak po vymenovaní za ministra práce prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Milan Krajniak po vymenovaní za ministra práce prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Foto: TASR

Milan Krajniak je staronový minister práce, sociálnych vecí a rodiny. Do funkcie ho vymenovala v piatok (9. 4.) prezidentka Zuzana Čaputová . S jeho nomináciou súhlasil aj premiér Eduard Heger a tak po týždni je jeho kabinet kompletný.

Do rezortu sa Krajniak vracia po viac ako troch týždňoch od podania svojej demisie. „Ako prvé vidím dve priority je v parlamente kurzarbeit a očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb, ktoré by sme chceli do leta ukončiť. Pred týždňom som si nemyslel, že tu bude pred vami stáť. Názor som zmenil v stredu po rozhovore s prezidentkou. Aj pod dojmom rozhovoru som sa rozhodol akceptovať ponuku Borisa Kollára vrátiť sa do rezortu," vyhlásil po vymenovaní Krajniak.

 

Čaputová: Slovensko veľmi potrebuje silného ministra práce

Slovensko veľmi potrebuje silného ministra práce, ktorý bude zvládnutie dnešnej krízy vnímať nielen ako svoju profesionálnu, ale aj ako ľudskú životnú výzvu, vyhlásila prezidentka v príhovore po Krajniakovom vymenovaní.

„Ak som pred týždňom pri vymenovaní členov vlády Eduarda Hegera kabinet ako celok požiadala, aby svoju pozornosť nasmeroval najmä voči tým, ktorí v pandémii najviac stratili, ešte naliehavejšie tento apel smerujem voči vám, vážený pán minister," zdôraznila.

Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny je podľa nej vo vláde kľúčový a môže zásadným spôsobom ovplyvniť, v akom ekonomickom stave a v akej sociálnej kondícií vyjde Slovensko z pandemickej krízy.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TASR
 

"Po roku, počas ktorého ste zastávali funkciu člena vlády, sme sa presvedčili, že ministerstvo pod vašim vedením dokáže postupovať organizovane a systémovo a pripravilo množstvo dobrých krokov pomoci ľuďom," konštatovala.

Dodala, že žiadny systém nie je dokonalý a že stále sa nájdu ľudia, na ktorých sociálne dôsledky pandémie majú nepriaznivý dosah. Prezidentka prízvukovala, že na život v ľudskej dôstojnosti majú právo aj ľudia, ktorí dnes živoria z príjmu pod hranicou, ktorú štát uznáva ako minimum potrebné na prežitie.

„Ako aj široká verejnosť, aj ja si veľmi želám, aby ste sa rezortu, ktorý budete opätovne viesť ujali s pocitom, že je pred vami misia, ktorá má nadosobný a nadstranícky rozmer," adresovala prezidentka Krajniakovi. Uviedla, že pri jeho práci ide o ľudí, o ich osudy a o kvalitu ich životov.

Minister práce Milan Krajniak.
Minister práce Milan Krajniak. Foto: TASR
 

Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár pred dvomi dňami oznámil, že Krajniaka na opätovné vrátenie sa do exekutívy „prehovorili". Hnutie pôvodne na tento post nominovalo Jozefa Hlinku, ale hlava štátu mala voči nemu výhrady.

Krajniak zastával tento post aj vo vláde Igora Matoviča na základe Koaličnej dohody, ale počas koaličnej krízy podal demisiu. Bol jedným z dvoch ministrov, ktorí sa na svoje posty, tesne po rekonštrukcii vlády, nevrátili. Druhým bol Marek Krajčí.

 


VIAC Z Domáce