09. 04. 2021 10:30 , článok bol aktualizovaný 09. 04. 2021 13:28 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Matovič: V Moskve som bol s jediným cieľom, aby nám nezatvorili dvere

Rusko požiadalo Slovensko, aby sme im vrátili vakcíny Sputnik V.

Minister financií Igor Matovič.
Minister financií Igor Matovič. Foto: TASR

Vicepremiér a minister financií Igor Matovič informoval o včerajšej pracovnej pracovnej ceste v Moskve, ktorú navštívil v súvislosti s vakcínami Sputnik V. Ruská strana požiadala vo štvrtok Slovensko, aby sme ich vrátili .

 

„V Moskve som bol s jediným cieľom. A to, aby som dosiahol, aby sme mali otvorené dvere v súvislosti s vakcínou Sputnik V. To sa mi podarilo dosiahnuť. Viac však zatiaľ k tomu povedať nemôžem," vyhlásil pred novinármi.

Matovič za kľúčový dôvod vypovedania zmluvy označil to, že Rusi sa cítia byť mimoriadne poškodení tým, že Štátny ústav na kontrolu liečiv zverejnil posúdenie vakcíny neregistrovanému laboratóriu a výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete.

Poukázal na prieskumy, podľa ktorých 500-tisíc ľudí na Slovensku je ochotných sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 len ruskou vakcínou. „Kolektívnu imunitu bez týchto ľudí nedosiahneme," skonštatoval minister financií

Dodávky ruskej vakcíny, ktorú Matovič označil za mimoriadne kvalitnú, mali podľa neho zrýchliť očkovanie na Slovensku o 40 percent. „Bohužiaľ, ukázalo sa, že ruská vakcína má na Slovensku príliš veľa mimoriadne vysokopostavených nepriateľov, ktorí robili všetko preto, aby zabránili jej použitiu v SR," povedal Matovič.

Sputnik V využili podľa jeho slov „títo ľudia" aj na to, aby z kresla ministra zdravotníctva odišiel Marek Krajčí, ale aj on z postu premiéra.

Ministri Igor Matovič, v pozadí Vladimír Lengvarský.
Ministri Igor Matovič, v pozadí Vladimír Lengvarský. Foto: TASR - Jaroslav Novák
 

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský upozornil, že na Slovensku je veľká skupina ľudí, ktorá sa chce dať zaočkovať len Sputnikom V. „Je našou povinnosťou túto látku zabezpečiť," zdôraznil.

Zároveň vyhlásil, že rezort zdravotníctva bude vzhľadom na ochranu zdravia a bezpečnosti vakcinácie povoľovať len tie vakcíny, ktoré prejdu štandardným procesom schvaľovania v certifikovanom laboratóriu, prípadne ich povolí Európska lieková agentúra.

Slovensko nakúpilo dva milióny vakcín Sputnik V. Bývalý minister zdravotníctva Krajčí udelil následne na používanie vakcíny, ktorá nie je registrovaná Európskou liekovou agentúrou, výnimku. Nákup vyvolal pnutie vo vládnej koalícii, ktoré vyústilo do rekonštrukcie kabinetu.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Saeed Kaari/IKAC via AP
 

ŠÚKL tento týždeň informoval, že mu výrobca Sputnika V približne nedodal 80 percent dát nevyhnutných na jeho zhodnotenie. Šéfka ústavu Zuzana Baťová spresnila, že prijatie záveru o pomere prínosov a rizík neumožnili nedostatok a nekonzistentnosť údajov.

ŠÚKL zároveň deklaruje, že nebol nikým zodpovedným za dovoz ruskej vakcíny upozornený na to, že by malo testovanie v Slovenskej akadémii vied údajne porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom.

Ústav poznamenal, že oficiálna sieť laboratórií EÚ kontroluje kvalitu vakcín registrovaných v EÚ, pričom vakcína Sputnik V nie je ani na Slovensku, ani v EÚ registrovaná a jej použitie bolo povolené mimo registračného procesu.

Reakcia Biomedicínskeho centra na vyhlásenie Matoviča

Biomedicínske centrum SAV dôrazne ohradilo voči Matovičovým vyjadreniam na piatkovom vyhlásení a tvrdí, že nie sú pravdivé.

„BMC SAV realizovalo skúšky vakcíny Sputnik V na základe písomnej žiadosti bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího zo dňa 5. 3. 2021 a  následne uzavretého zmluvného vzťahu so ŠÚKL zo dňa 10. marca. Osem zo 14 skúšok bolo realizovaných v Biotechnologických laboratóriách BMC SAV, ktoré sú registrované v európskej databáze EudraGMP a certifikované na vykonávanie mikrobiologických, chemických a biologických skúšok liekov (certifikát č. SK/002V/2020),“ napísala vo vyhlásení hovorkyňa Katarína Gáliková.

Podľa jej slov o tom, že ďalších šesť skúšok uskutočnia vo vedeckých laboratóriách Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV vopred upovedomili ministerstvo zdravotníctva a aj ŠÚKL.

„V súlade so zmluvnými ustanoveniami boli zo strany BMC SAV výsledky skúšok komunikované výhradne ŠÚKLu. O tom, že výsledky doteraz uzavretých skúšok boli v súlade s normatívnou dokumentáciou výrobcu, už ŠÚKL verejnosť informoval. Naše výsledky teda nijako nemohli poškodiť reputáciu výrobcu,“ konštatovala hovorkyňa.

Dodala, že Biomedicínske centrum SAV konalo v dobrej viere, s nadštandardným pracovným nasadením a v celej situácii sa zachovalo profesionálne a korektne.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce