13. 04. 2021 06:00 | PREŠOV/TV Markíza

Pediatrička si vypýtala za potvrdenie o prekonaní covidu peniaze. VÚC nič také ale neschválil

Lekárka sa s nami o tom rozprávať nechcela a odkázala nás na hovorcu.

Poplatok za potvrdenie o prekonaní covidu
Poplatok za potvrdenie o prekonaní covidu Foto: TV Markíza

V poslednom čase zbierame potvrdenia. To o prekonaní ochorenia COVID-19 už obvodní lekári vydávať nemusia, ale niektoré inštitúcie ho stále vyžadujú, a tak ľudia chodia do ambulancií. Za vypísanie potvrdenia si niektorí lekári účtujú aj poplatok. Bez schválenia cenníka VÚC by to ale robiť nemali.

Pani Marta si po skončení karantény prišla k detskej lekárke vypýtať potvrdenie o prekonaní covidu pre školopovinného syna. Prekvapilo ju, keď si pediatrička vypýtala 3,50 ako administratívny poplatok. U jej obvodnej lekárky neplatila nič.

Na recepcii polikliniky na prešovskom sídlisku Sekčov jej povedali, že takýto poplatok v sadzobníku nemajú. Na účtenke bol iný výkon.

Lekárka sa s nami o tom rozprávať nechcela a odkázala nás na hovorcu.

 

„Poplatok za vydanie spomínaného potvrdenia poliklinika zatiaľ štandardne nevyberá. Omylom sa tak stalo iba na jednej detskej ambulancii," uviedol Tomáš Kráľ, hovorca siete ProCare.

Cenník s poplatkom za potvrdenie o prekonaní ochorenia lekárovi, alebo v tomto prípade pre celú polikliniku, musí schváliť samosprávny kraj.

Za pochybenie lekárky sa vedenie polikliniky pacientom ospravedlnilo.

Stále pritom platí, že lekári, ktorí pacientom na požiadanie potvrdenie o prekonaní ochorenia vypíšu, by ich mali najprv informovať, že ho v prípade kontroly pri sebe mať ani nemusia.

„Stačí doklad o pozitívnom teste o prekonaní ochorenia COVID-19 nie starší ako tri mesiace. Ten sa vydáva bezplatne v odberovom mieste," uviedla Dáša Jeleňová, hovorkyňa PSK.

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce