12. 04. 2021 20:50 , článok bol aktualizovaný 13. 04. 2021 08:48 | BRATISLAVA/Tvnoviny, TASR

Búrlivý vietor lámal stromy v Bratislavskom kraji. V Chorvátskom Grobe odletela strecha školy

Z popoludňajších 20 stupňov sa ochladilo na jeden až tri stupne Celzia.

Spadnutý strom v Bratislave pre silný vietor
Spadnutý strom v Bratislave pre silný vietor Foto: Polícia SR - Bratislavský kraj/Facebook

V dôsledku silného vetra mali hasiči do utorkového rána celkovo 26 výjazdov. Najviac výjazdov urobili v Bratislavskom kraji, kde zasahovali pri 20 udalostiach. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Takmer pre celé územie SR naďalej platí výstraha prvého stupňa pred silným vetrom.

Pri bratislavských výjazdoch išlo najmä o odstraňovanie popadaných stromov z cestných komunikácií, elektrických vedení a zo zaparkovaných vozidiel. V niekoľkých prípadoch zasahovali pri strhnutých strechách z budov.

Čo odporúčajú hasiči?

HaZZ podľa Križanovej očakáva nárast počtu výjazdov. Hasiči odporúčajú neparkovať vozidlá na rizikových miestach, čiže pod stromami, elektrickými stĺpmi, stožiarmi či bilbordmi. Odporúčajú tiež pred príchodom vetra vykonať doma preventívne opatrenia, zdržiavať sa v bezpečných objektoch, obmedziť šoférovanie, prechádzky v lese, vyhýbať sa skrýšam pod stromami či nestabilným prístreškom a budovám, voliť pomalú jazdu vo vozidle. Tiež je potrebné vyhýbať sa kontaktu so spadnutými elektrickými stĺpmi a drôtmi.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zvýšil pre Bratislavu a okres Pezinok výstrahu pred silným vetrom na druhý stupeň. Verejnosť upozorňuje, že vietor v hlavnom meste a okolí môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 85 až 105 kilometrov za hodinu. Priemerná rýchlosť vetra môže dosahovať 60 až 70 kilometrov za hodinu.

V ďalších okresoch Bratislavského kraja i na ďalšom území západného Slovenska platí výstraha prvého stupňa pred silný vetrom, ktorý môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Dávajte si pozor na silný vietor Aktuálne v Chorvátsko Grobe odletela strecha základnej školy : Chorvátsky Grob (Domi)

Uverejnil používateľ Severe Weather Slovakia o.z. Pondelok 12. apríla 2021

Nehoda v Bratislave

Bratislavskí policajti zasahovali na križovatke ulíc Einsteinova Dolnozemská, kde došlo z dôvodu silného nárazového vetra k pádu stromu na vozidlo zn. Toyota. Jeho vodička utrpela ľahké zranenia. Padnutý strom odstraňujú príslušníci HaZZ pričom hliadky dopravných policajtov zabezpečujú v tomto úseku odklon dopravy.

Z dôvodu silného nárazového vetra došlo taktiež vo večerných hodinách k pádu stromu aj v treťom bratislavskom okrese. Ten poškodil bránu na vozovni Jurajov dvor a tým došlo ku komplikáciám pri výjazde električiek z vozovne. Aj na tomto mieste asistuje polícia.

K pádu stromu a následnému poškodeniu motorového vozidla došlo aj v druhom bratislavskom okrese, kde na jednom z parkovísk na ulici Na križovatkách padol hrubší konár na zaparkované motorové vozidlo. V tomto prípade k zraneniu osôb nedošlo.

 

Z popoludňajších 20 stupňov sa ochladilo na jeden až tri stupne Celzia

Z popoludňajších hodnôt teploty okolo 20 stupňov Celzia sa na Slovensku v priebehu pár hodín ochladilo na jeden až tri stupne Celzia. V Bratislave momentálne už miestami padá dážď so snehom. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Studený vzduch po prechode studeného frontu podľa meteorológov doslova "vpadol" na juhozápad Slovenska. „Súčasne nárazy vetra presahujú 70 kilometrov za hodinu (s maximom 90 kilometrov za hodinu). Ochladzovať sa bude aj na ostatnom území, no vzhľadom na načasovanie prechodu frontu bude pokles teploty o čosi menej výrazný," spresnil ústav.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce