13. 04. 2021 19:05 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ďalší väzobne stíhaný exfunkcionár NAKA skončil v nemocnici

Marián Kučerka je v najprísnejšej kolúznej väzbe štvrtý mesiac.

Marian Kučerka.
Marian Kučerka. Foto: TASR

Bývalého šéfa bratislavskej finančnej jednotky, ktorého sa pred časom zastával Robert Fico, ratovali záchranári. Marián Kučerka je v najprísnejšej kolúznej väzbe štvrtý mesiac. Dostal sa tam pre obvinenia z korupcie.

Zadržali ho v decembri v rámci akcie Judáš. V policajnej sieti vtedy skončili viacerí funkcionári polície či SIS, medzi nimi aj Milan Lučanský. Robert Fico vtedy upozorňoval na údajné gestapácke praktiky vtedajších dozorujúcich prokurátorov. Takto sa mu vraj mali vyhrážať.

Mariána Kučerku viní vyšetrovateľ z prijímania úplatkov. Najskôr mal vziať 25-tisíc eur za to, aby k spokojnosti vyriešil prípad, v ktorom figuroval príbuzný exministra Petra Žigu - Štefan, potom zase 65-tisíc za inú pomoc v inej kauze.

Exfunkcionára poslala sudkyňa do najprísnejšej kolúznej väzby. Bol v Žiline, no začiatkom marca sa to zmenilo. Dozorcovia k nemu museli volať záchranárov, lebo mal podľa našich informácií veľké tlaky na hrudi. Zdravotníci odporučili, aby ho ihneď previezli do nemocnice pre obvinených v Trenčíne.

V Trenčíne bol nakoniec deväť dní. Marián Kučerka je tak v poradí ďalší, kto skončil pre zdravotné problémy na nemocničnom lôžku. Len pripomeňme, že hneď po zadržaní museli hospitalizovať exriaditeľa NAKA Petra Hraška či Jozefa Brhela a v nemocnici je dodnes i Monika Jankovská. Kučerka bol na samotke a nemal kontakt s rodinou. Po tom, ako opustil nemocnicu, mu komunikáciu s blízkymi vyšetrovateľ umožnil.

Vyšetrovatelia kolúznu väzbu navrhujú najmä vtedy, keď už zachytili, že obvinený ovplyvňoval svedkov alebo maril dôkazy, či takéto riziko stále existuje - potrebujú ho takpovediac odstrihnúť od všetkých kontaktov.

O kolúznej väzbe sa veľa diskutuje aj medzi politikmi najmä po tom, čo zadržali vysokopostavených funkcionárov i prominentov. Ministerka spravodlivosti zriadila pracovnú skupinu, ktorá práve rozoberá podmienky či lehotu tohto typu väzby. V súčasnosti trvá sedem mesiacov s možnosťou predĺženia.

Podľa našich informácií sa už mali zhodnúť a kolúzna väzba by sa tak mala skrátiť o niekoľko mesiacov. Oficiálne závery rokovaní sa dozvieme už v najbližších dňoch.

 


VIAC Z Domáce