14. 04. 2021 12:05 | KOŠICE/tvnoviny.sk

Košický MacGyver skončil za mrežami. V byte aj v lese ukrýval hotový vojenský arzenál

Mužovi hrozí sedem až 10 rokov za mrežami.

Košičan Marián F.
Košičan Marián F. Foto: TASR
Košický MacGyver skončil za mrežami.
Tieto veci zaistili u Košičana Mariána.
Polícia objavila aj výbušniny.

Košičan Mariána F. (46) skončil za mrežami. Rozhodol o tom sudca, ktorý ho poslal do väzby. Vyšetrovateľ NAKA muža obvinil zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami a zločinu poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva. Mužovi hrozí sedem až 10 rokov za mrežami, sťažnosť nepodal.

Nebezpečná zábava

Obvinený mal podľa zistení vyšetrovateľa nebezpečnú zábavu. V lese mal vyhľadávať nevybuchnutú muníciu z druhej svetovej vojny. Muníciu mal delaborovať a výbušnú látku z nej použiť na svojpomocnú výrobu výbušnín.

Vyrobené výbušniny mal následne iniciovať v lesnom poraste a výbuchy nahrávať. Videá s výsledkami detonácie mal publikovať na internete, informuje polícia.

Výbušniny boli schované v lese a nebezpečné veci mal ukryté aj doma. Policajti preto nič nepodcenili a prehľadali viaceré miesta.

Tieto veci zaistili u Košičana Františka.
Tieto veci zaistili u Košičana Františka. Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky
 

Spolu s Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA) sa do akcie zapojili aj kriminalistickí technici z košickej polície, pyrotechnik s chemikom z Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru SR, príslušníci košického pohotovostného policajného útvaru, ale aj poriadkoví policajti či psovod z okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach.

„Pri prehliadkach viacerých nehnuteľností sme okrem iného zaistili väčšie množstvo rôznych druhov chemických látok, potrebných na výrobu výbušnín, ale aj neznáme chemické látky, ktoré skúmame v našich laboratóriách. Ďalej TNT, Danubit, pyrotechnické zápalničky, trecí zapaľovač a rozobraté strelivo. Taktiež výbušku V10 a dymovničku, delostreleckú mínu, časti a stabilizátory delostreleckých mín a pomôcky na ich delaboráciu. Zaistili sme tiež zápisníky s poznámkami, ale aj fotoaparát, výpočtovú techniku a množstvo pamäťových médií,“ dodáva polícia.

Polícia objavila aj výbušniny.
Polícia objavila aj výbušniny. Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky
 

V lesnom poraste zaistili 10 nevybuchnutých delostreleckých mín z 2. svetovej vojny, ktoré po zadokumentovaní policajný pyrotechnik na mieste znehodnotil. Zaistené stopy budú skúmať kriminalistickí experti.

„Naši znalci z kriminalistického a expertízneho ústavu predbežným skúmaním zistili, že v prípade zaistených trhavín ide o Danubit 1, teda priemyselnú banskú skalnú trhavinu, určenú pre trhacie práce na povrchu i v podzemí. Pre úplnosť TNT je výbušninou a patrí medzi takzvané brizantné trhaviny. Medzi zaistenými chemikáliami identifikovali aj dusičnan amónny, vápenný a sodný, ktoré sú zaradené medzi prekurzory na výrobu výbušnín,“ dodáva polícia.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce