16. 04. 2021 14:36 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Milan Lučanský spáchal samovraždu, potvrdila to kontrolná komisia

Nezistila tiež, že poranenie oka mu zavinil niekto iný.

Členovia komisie, ktorá prešetrovala udalosti smrti Milana Lučanského.
Členovia komisie, ktorá prešetrovala udalosti smrti Milana Lučanského. Foto: Zuzana Ferenčáková

Komisia nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali medializovanú informáciu, že bývalý policajný prezident Milan Lučanský sa pokúsil v cele o samovraždu.

Konštatoval to po odhlasovaní záverečnej správy predseda kontrolnej komisie Tomáš Čitbaj s tým, že nedošlo k pochybeniu príslušníkov ZVJS.

Potvrdil tiež informáciu, ktorá sa dostala na verejnosť z jeho zdravotnej dokumentácie. A to to, že Lučanský spadol z vozíka, keď bol na vyšetrení po zranení oka.

 

Člen komisie, súdny lekár, Norbert Moravanský povedal, že komisia nezistila poranenie oka bývalého policajného prezidenta cudzou osobou. Nešťastie sa malo stať z 8. na 9. decembra 2020 vo väzobnej cele.

Podľa Čitbaja spútanie Lučanského na nohách i rukách po operácii v Ružomberku nemuselo byť.

Členovia komisia pri preskúmavaní prípadu exprezidenta vychádzala z podkladov, ktoré poskytol ZVJS, ako aj kamerovým záberom. „Komisia mala možnosť vypočuť všetkých príslušníkov zboru, ktorí boli v oboch ústavoch v kontakte s Milanom Lučanským, vrátane zdravotného personálu,“ dodal Čitbaj z Kancelárie Verejnej ochrankyne práv SR Potvrdil, že komisia nemala prístup k zdravotnej dokumentácii a k informáciám z trestných spisov.

Milan Lučanský.
Milan Lučanský. Foto: TASR
 

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková opäť vyjadrila sústrasť rodine nebohého policajného prezidenta. Doplnila, že závery tejto komisie berie veľmi vážne. „Som naozaj presvedčená, že ZVJS si veľmi svedomito plní svoju úlohu, vďaka ktorej my ostatní môžeme pokojne spávať,“ povedala. Doplnila, že záverečná správa bude zverejnená ešte v piatok. „Nemyslím si, že sú tam také skutočnosti, ktoré by mohli zmariť účel trestného konania,“ podotkla.

Za prijatie správy hlasovalo 14 členov. So závermi správy nesúhlasili dvaja členovia komisie, opoziční poslanci Marian Kotleba (ĽSNS) a Denisa Saková z Hlasu. Nehlasoval Marián Saloň (Smer-SD).

Nezávislá kontrolná komisia, ktorá prešetrovala okolnosti úmrtia Lučanského i jeho skoršie zranenie oka, mala takmer 20 členov. Okrem politikov boli jej súčasťou tiež experti.

Policajný exprezident zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa 29. decembra 2020 v Ústave na výkon väzby v Prešove pokúsil o samovraždu. VIAC Z Domáce