17. 04. 2021 19:24 | BRATISLAVA/TV Markíza

Tvorbe krvných zrazenín po očkovaní acylpyrínom nezabránite! Lekári tvrdia, aby ste to neskúšali

Takýto účinok totiž vôbec nie je potvrdený.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Goksi/shutterstock.com

Lekári ani lekárnici preventívne užívanie acylpyrínu neodporúčajú. Riziko vykrvácania po jeho užívaní je rovnako závažné, ako riziko potenciálnej tvorby zrazenín.

Jeden z populárnych liekov na riedenie krvi je ten s kyselinou acetylsalicylovou - predáva sa ako acylpyrín, aspirín či anopyrin. V poslednom období sa jeho spotreba zvýšila medzi ľuďmi očkovanými Astrazenecou. Údajne totiž predchádza trombózam.

Nie je vôbec dokázané, že by acylpyrín znižoval riziko vzniku trombózy po zaočkovaní. Práve naopak, odborníci sa zhodnú v tom, že svojvoľným preventívnym užívaním tohto lieku bez toho, aby vám ho odporúčal lekár, si môžete viac uškodiť ako pomôcť.

Protilátky, ktoré sa začnú vytvárať po očkovaní, môžu začať účinkovať aj proti krvným doštičkám. Trombózy, ktoré sa objavili v iných krajinách, boli zvyčajne auto-imunitnou odpoveďou.

Primár na urgentnom príjme vysvetľuje, že ak si niekto riedi krv iba zo strachu, aby sa mu náhodou nevytvorili zrazeniny, riskuje vykrvácanie. Aj takýchto pacientov mu sanitky privážajú.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce