19. 04. 2021 14:05 , článok bol aktualizovaný 19. 04. 2021 17:29 | BANSKÁ BYSTRICA/TASR, TV Markíza

Miroslav Lehotský, označovaný za sériového vraha, dostal doživotie

Rozsudok nie je právoplatný.

Miroslav Lehotský
Miroslav Lehotský Foto: TASR
Policajti okrývali hrôzu v Zliechove.
Zavraždená Monika s dcérkou Ninou.
Monika, ktorú mal v Zliechove údajne zabiť Miroslav (38).

Miroslav Lehotský, ktorého médiá označujú za sériového vraha, ide do väzenia na doživotie. Je obžalovaný z troch brutálnych vrážd.

O rozsudku rozhodol v pondelok (19. 4.) Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica.

Rozsudok nie je právoplatný, pretože obžalovaný sa odvolal.

Prvú vraždu mal spáchať v roku 2010. Vo vzťahu k Sandre N. bol obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného na blízkej osobe, vo vzťahu k Romanovi P. a Monike B. z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy.

Miroslav Lehotský ukazuje miesto, kde zakopal údajné obete.
Miroslav Lehotský ukazuje miesto, kde zakopal údajné obete. Foto: NAKA
 

V roku 2017 sa k týmto skutkom priznal, pred vyšetrovateľom ich podrobne opísal, aj motív a okolnosti ich spáchania. V roku 2019 však zmenil svoju výpoveď a stále tvrdí, že nevraždil a všetko je to vykonštruované zo strany polície. To isté Miroslav Lehotský zopakoval aj v záverečnej reči. Poukázal na rozpory vo výpovediach svedkov. Tvrdil, že neexistujú žiadne relevantné dôkazy.

Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry okrem jeho priznania a výpovede očitej svedkyne existuje celá ucelená reťaz nepriamych dôkazov. Jedine on mal motív. Tiel sa zbavoval sofistikovane.

„S rozhodnutím ŠTS som spokojný. V plnej miere vyhovel návrhu prokurátora a nielen pokiaľ ide o uznanie viny obžalovaného, ale aj právnej kvalifikácie, a odsúdil ho. Dôkazná situácia bola taká, že boli zabezpečené dva priame dôkazy, priznanie sa obžalovaného a výpoveď svedkyne, ktorá bola priamou učastníčkou jedného z jeho trestných činov. Následne celý rad nepriamych dôkazov, ktoré vytvorili ucelenú reťaz, a tie ho umožňovali uznať za vinného," reagoval po vynesení rozsudku prokurátor ÚŠP.

„Súd rozhodol, ako rozhodol a hodnotenie uvedieme písomne. Podali sme odvolanie. Celkom sme si nerozumeli, my netvrdíme, že priznanie je nepoužiteľný dôkaz, ale tak ako je použiteľná výpoveď o priznaní, tak je použiteľná i výpoveď o popretí priznania viny," zdôraznil Lehotského obhajca Jiří Martaus.

Zavraždená Monika s dcérkou Ninou.
Zavraždená Monika s dcérkou Ninou. Foto: TV Markíza
 

Obžalovaný žil v minulosti v Českej republike, neskôr sa spolu s družkou a dieťaťom presťahovali na Slovensko. V Zliechove mal prenajatý dom.

Sandra N. chcela od neho odísť, a tak vraždil. Pred zaškrtením s ňou mal pohlavný styk, následne ju rozštvrtil a spálil. Rovnaký priebeh mala aj ďalšia vražda Moniky B. o dva roky neskôr. Jedného dňa zmizla spolu s 1,5-ročnou dcérkou Ninou.

Ako v pondelok (19. 4.) pred senátom ŠTS vypovedala svedkyňa - jej suseda, osobné veci i doklady ženy a aj kočík zostali doma, čo jej prišlo zvláštne, ak by odišla s dieťaťom. Medzi obeťami bol aj Roman P. Iná svedkyňa videla, ako ho uškrtil šnúrkou od teplákov. Všetky obete likvidoval spálením.

Podľa výpovedí znalcov v procese vyplynulo, že obetí, ktoré mohol obžalovaný zavraždiť, je ešte viac a nasvedčuje tomu i výpoveď svedka, väzňa zo susednej cely, ktorému sa mal Lehotský zdôveriť, že zabil viacerých ľudí okrem obetí, za ktoré bol odsúdený.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce