21. 04. 2021 17:13 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ľudia, ktorí mesiace strávili v bolestiach, by sa mali dostať k odloženým operáciám

Ministerstvo zdravotníctva už vydalo pokyn na reštart plánovaných operácií.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Výmena kĺbov či plastické zákroky. Ľudia, ktorí dlhé mesiace strávili v bolestiach a so zdravotnými problémami, by sa mali dostať k odloženým operáciám. Ministerstvo súhlasilo, aby sa bežné zákroky opäť rozbehli.

Od konca minulého roka sa vybrané nemocnice pre zlú pandemickú situáciu sústredili na pacientov s koronavírusom a ostatným poskytovali len neodkladnú starostlivosť. Mnohí pacienti tak museli čakať na operačné zákroky, vyšetrenie či prevenciu aj viac ako rok.

Mnohí sú však v ešte horšej situácii. Asociácia na ochranu práv pacientov varovala, že dlhodobý odklad operácií bude mať za následok oneskorenie diagnostiky závažných ochorení, zhoršenie zdravotného stavu a nárast zbytočných úmrtí.

„Ľudia nezomierali iba na COVID, ten je tretí v poradí. V prvom rade to boli kardiovaskulárne ochorenia a onkologické ochorenia, čo svedčí o tom, že mnohí sa tej operatívy, diagnostiky a liečby ani nedočkajú," povedala nám prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

Vlani nezrealizovali tisícky operácií

Podľa zistení asociácie sa za posledné tri mesiace minulého roka vykonalo o 43-tisíc operačných výkonov menej ako za rovnaké obdobie v roku 2019. Opakovane upozorňovali, že toto už nemôže ostať bez povšimnutia.

Až teraz, keď sa počet hospitalizovaných znižuje, nemocnice môžu nabehnúť do normálu. Ministerstvo zdravotníctva už vydalo pokyn na reštart plánovaných operácií. „Predpokladám, že najskôr budú nabiehať menšie operácie, u pacientov, ktorí nie sú vysoko rizikoví, kde riziko toho, že pacient skončí na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny, je nízke. A následne podľa možností nemocnice sa budú tieto počty operácií zvyšovať," vysvetlil bývalý štátny tajomník rezortu zdravotníctva Peter Stachura.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 

Každý riaditeľ nemocnice by si mal ustrážiť, čo si môže dovoliť. Zabrzdiť ich môže napr. nedostatok anestéziológov, anestéziologických sestier a intenzivistov. „To sú tí istí lekári a tie isté sestry, ktorí sú potrební na operačných sálach, ktorí podávajú narkózu pacientom, a z toho musíme vychádzať," doplnil Stachura.

Zložitejšie operácie prídu na rad až po tom, keď sa začnú redukovať lôžka umelej pľúcnej ventilácie, tie sú ešte stále obsadené na vyše 60 percent.

„Vidíme tam veľmi veľký problém, lebo je potrebné vziať do úvahy, že nám chýbajú lekári, sestry, zdravotníci nečerpali dovolenku počas núdzového stavu, sú úplne vyčerpaní a očakávať, že počas letných mesiacov budú stáť na operačných sálach 24 hodín denne, to je nereálne," konštatovala Lévyová.

Ešte stále sú tu však nemocnice, ktoré sú na tom horšie, napríklad Žilinský kraj, kde je obsadenosť ventilovaných lôžok stále vysoká. Nábeh bežných operácií preto pôjde len ruka v ruke s tým, ako sa bude vyvíjať v okrese epidemická situácia.

Tému spracovala Andrea Mačošková.

 


VIAC Z Domáce