22. 04. 2021 11:32 , článok bol aktualizovaný 22. 04. 2021 12:05 | BRATISLAVA/TASR

Pribudol nový chránený živočích. Vlka dravého už nemôžete chovať, ani zabiť

Vyhlášku symbolicky podpísal na Deň Zeme šéf envirorezortu.

Vlk dravý (Canis lupus).
Vlk dravý (Canis lupus). Foto: TASR/DPA

Vlk dravý sa stal chráneným živočíchom. Bude zakázané úmyselne ho odchytávať, zraňovať alebo zabíjať, držať, chovať, prepravovať, predávať či vymieňať.

Minister životného prostredia Ján Budaj vo štvrtok (22. 4.), symbolicky na Deň Zeme, podpísal vyhlášku k zákonu o ochrane prírody, ktorá tam vlka zaraďuje.

Lov vlka sa definitívne končí 1. júna. Spoločenská hodnota vlka bude 3 000 eur. Na jednotlivé odstrely bude výnimku udeľovať ministerstvo životného prostredia.

Vyhláška určuje aj podmienky pre chovateľov kôz či oviec, ako by mali chrániť zvieratá pred útokom vlka. Musíme sa snažiť žiť v krajine, v ktorej budú mať ony aj my svoj životný priestor," uviedol.

Spomenul aj lesoochranárske združenie VLK, ktoré sa dlhodobo pokúšalo o zaradenie vlka medzi chránené živočíchy. „Ich dlhé úsilie, aby sa tento krásny tvor chránil celoročne, sa podarilo," podotkol Budaj.

Vlk dravý (Canis lupus).
Vlk dravý (Canis lupus). Foto: TASR/DPA
 

Aktivistom poďakoval, pretože podľa jeho slov bez občianskej podpory by minister životného prostredia bol „veľmi slabá figúra".

Vyhláška okrem iného obsahuje aj ďalšie opatrenia. Envirorezort chce nimi pomôcť prírode, uľahčuje ochranu bezzásahových území, zjednodušuje niektoré výmeny v lesoch, ktoré plánuje. Nechce, aby sa ochrana prírody „bila" s hospodárskymi záujmami, priblížil minister.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce