22. 04. 2021 13:59 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Prezidentka odvolala z funkcie rektora STU Fikara

Dôvodom je, že súd zrušil predbežné opatrenie voči rozhodnutiu akademického senátu.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TV Markíza

Prezidentka Zuzana Čaputová odvolala vo štvrtok (22. 4.) z funkcie rektora Slovenskej technickej univerzity Miroslava Fikara.

Ako informoval médiá jej hovorca Martin Strižinec dôvodom bolo, že do prezidentskej kancelárii doručili rozhodnutie okresného súdu, ktorý zamietol návrh na predbežné opatrenie vo veci jeho odvolania z funkcie rektora STU akademickým senátom školy.

Miroslav Fikar.
Miroslav Fikar. Foto: TASR
 

„Týmto rozhodnutím súdu bola zároveň odstránená okolnosť, ktorá mohla spôsobovať právnu neistotu pre naplnenie vôle akademického senátu," konštatoval.

Prezidentka sa Miroslavovi Fikarovi poďakovala za jeho úsilie pri ochrane akademických slobôd a dobrého mena STU. 

AS STU 26. októbra 2020 schválil návrh na odvolanie Fikara z funkcie rektora STU. Následne Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR do začiatku februára preverovalo proces odvolania a rozhodnutie AS STU. Poukázal aj na rozhodnutie hlavy štátu, ktorá uviedla, že počká na rozhodnutie súdu, na ktorý sa rektor STU ako občan Miroslav Fikar obrátil. Právny zástupca AS STU a STU prezidentke 9. apríla doručil rozhodnutie súdu, ktorý odmietol žalobu občana Fikara proti STU, ktorej štatutárnym zástupcom je Fikar.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce