22. 04. 2021 14:31 , článok bol aktualizovaný 22. 04. 2021 16:26 | BRATISLAVA/mm, TASR

VIDEO + FOTO: Na východe zosadlo tornádo. Spôsobilo materiálne škody

Východom Slovenska sa valia aj búrky s krúpami.

Tornádo na Slovensku.
Tornádo na Slovensku. Foto: Somreporter/čitateľka Laura

Po dvoch slnečných dňoch začalo na Slovensku ovplyvňovať počasie studený front, ktorý so sebou priniesol početné búrky. Najviac sa ich vyskytuje v strede a na východe krajiny. Do pol druhej poobede sa nad naším územím vyskytlo už viac ako 600 bleskových úderov.

Búrky okrem silného dažďa sprevádzajú aj krúpy. Tie v oblasti Moldavy nad Bodvou dosahovali priemer aj niekoľkých centimetrov a vrstva krúp dokonca zasypala cesty. Informuje portál imeteo.sk.

Východ zasypali krúpy. Video nám zaslal čitateľ Martin.

 

Na východe sa objavili aj tromby, teda počiatočné štádium tornáda, pričom lievik sa nedotkne zeme. Portál však dodáva, že v oblasti obcí Ortáše a Varhaňovce (medzi Prešovom a Košicami) na krátko zosadlo aj tornádo. O tornáde už informoval aj SHMÚ.

Tornádo na východe Slovenska. Video nám poslala čitateľka Laura.

 

„V obci Ploské, časť Ortáše, bol dnes pri búrke okolo poludnia pozorovaný lievikovitý oblak (funnel cloud) a súčasne boli zdokumentované škody. S vysokou pravdepodobnosťou tak išlo o tornádo,“ napísali meteorológovia na sociálnej sieti.

Tornádo v Košickej kotline V obci Ploské, časť Ortáše, bol dnes pri búrke okolo poludnia pozorovaný lievikovitý oblak...

Uverejnil používateľ Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Štvrtok 22. apríla 2021

Tornádo spôsobilo materiálne škody

Tornádo spôsobilo aj materiálne škody, keď podľa svedkov trvalo niekoľko minút, predtým začal padať dážď a krúpy.

„Zamračilo sa a odrazu taký vír prišiel, že plechy lietali najmenej 30 metrov. Fontánu rozbilo, strechy z jednej, druhej, z tretej strany, hospodársku budovu. Všetko nové, ani nie desaťročné. Je to veľká škoda,“ viedol majiteľ jedného z poškodených rodinných domov Vincent Kováč.

Vír prišiel od lesa a postupne zasiahol domy. „Škridly zo striech sú poroznášané, porozbíjané, povynášalo to veci na pole, na lúky, do lesa. Jeden dom bol kolaudovaný len minulý rok. Teraz sa čaká na 'poisťovákov', aby to zdokumentovali, a uvidíme čo ďalej. V prípade, že treba pomôcť, máme dobrovoľný hasičský zbor aj ľudia z dediny sú ochotní,“ popísal situáciu krátko po udalosti starosta Ploského František Petro.

Podobný, ale miernejší úkaz zaznamenali i vo Varhaňovciach v okrese Prešov.

„Škody zatiaľ neevidujem, nikto mi ich nenahlásil. Búrka bola, aj také malé tornádo sa objavilo. Mám aj fotku, lebo mi ju poslali. Trvalo to asi 15 minút, veľmi rýchlo sa zotmelo a hneď začali padať krúpy. Tým, že to bol výdatný dážď, voda nestíhala ísť do zeme, tak nám tiekla aj po asfalte,“ uviedla starostka obce Varhaňovce Ľubica Pankievičová.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce